5 przykładów ciekawych zajęć bibliotecznych dla dzieci

Biblioteka jest miejscem, do którego dziecko może przyjść nie tylko, aby wypożyczyć ciekawą książkę i zwrócić już przeczytane publikacje. Wręcz przeciwnie! Te placówki kultury przeszły w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę i dziś oferują mnóstwo ciekawych zajęć dla najmłodszych czytelników. Jakich? Oto kilka przykładów!

  1. Klub czytelniczy

Klub czytelniczy to „klasyka gatunku”, a więc najbardziej oczywiste zajęcia przedszkolne, jakie można zorganizować. To wcale nie oznacza jednak, że są one mało atrakcyjne – mogą stać się wyjątkową przygodą, która zainspiruje młodych czytelników do poznawania nowych światów literackich.

Podczas takich zajęć uczestnicy mogą np. słuchać odczytanej przez pracownika historii i na jej podstawie przygotowywać prace plastyczne lub wymyślać dalsze losy bohaterów. Możliwości jest wiele, a zabawa – doskonała, zwłaszcza w komfortowo zaaranżowanej, kolorowej przestrzeni.

  1. Klub gier planszowych

Jeśli gry, to tylko komputerowe? Niekoniecznie! Już przedszkolaki mogą odwiedzić pobliską bibliotekę, aby pograć we wciągające planszówki – takie, które uczą spostrzegawczości, kreatywności i strategicznego myślenia. Zasoby biblioteczne z tego obszaru tematycznego poszerzają się z roku na rok, ponieważ przybywa również interesujących gier. W gronie rówieśników na malucha czeka doskonała rozrywka!

  1. Warsztaty Lego

Klocki Lego w bibliotece? Czemu nie! W wielu placówkach są organizowane ciekawe warsztaty tematyczne, podczas których układanie konstrukcji z kultowych klocków jest pretekstem do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin – od biologii, przez geografię, aż po historię.

  1. Zajęcia z programowania komputerowego

Programowanie komputerowe dla przedszkolaka, i to w bibliotece? Jak najbardziej tak! W wielu placówkach są organizowane takie zajęcia multimedialne, które – w atmosferze zabawy – wprowadzają maluchy w świat IT. Choć brzmi to bardzo skomplikowanie, dzieci nie poznają długich poleceń, a raczej wkraczają w świat gier, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu logicznego – oczywiście dopasowanego do poziomu rozwoju kompetencji poznawczych malucha.

  1. Imprezy tematyczne

Halloween, mikołajki, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Nauczyciela, Dzień Mamy, Dzień Kobiet… to tylko niektóre wydarzenia, które można celebrować również w bibliotece. W tych placówkach kultury bardzo często są organizowane np. bale przebierańców, wieczorne spotkania z lekturą i wiele innych eventów, które są szansą na wartościową zabawę.

Tego typu zajęcia dla dzieci organizowane w bibliotekach sprawiają, że najmłodsi zaczynają je postrzegać jako miejsca, które warto regularnie odwiedzać. To oznacza, że chętniej zaglądają tu już jako uczniowie, a potem jako osoby dorosłe.