Co czytać w czasie kwarantanny? Przegląd najciekawszych miejsc w sieci (cz. II)

Ponieważ wszystkie polskie dzieci i wielu dorosłych jest zmuszonych do pozostania w domu, przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po najciekawszych miejscach, które zapewniają dostęp do e-booków i książek w innej formie.

Gdzie warto zajrzeć? W rodzimym internecie nie brakuje miejsc z darmowymi lekturami – nie tylko klasyków. Poniżej przedstawiamy najciekawsze i najbogatsze z nich:

Wikiźródła

Wikiźródła to wielka baza tekstów dostępnych w domenie publicznej. Znajdziemy tu jednak sporo mniej znanych utworów – nie tylko powieści, ale także poezję, publicystykę czy ważne dokumenty sprzed lat.

Cechą charakterystyczną Wikiźródeł jest wierność oryginalnemu wydaniu.

Od kilku lat książki z Wikiźródeł można już pobierać jako EPUB i MOBI.

https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Bookini

Bookini odwiedzaliśmy w poszukiwaniu klasyki, zanim Wolne Lektury wprowadziły formaty czytnikowe. Serwis zawiera około 2700 książek skonwertowanych na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej, wciąż sporo z nich dostępnych jest tylko tutaj.

http://bookini.pl/

Chmura Czytania

Chmura Czytania to portal prowadzony przez fundację Festina Lente. Znajdziemy tu głównie klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni. Książki dostępne są w formacie PDF.

http://www.chmuraczytania.pl/

Fantastyka Polska

FantastykaPolska.pl to kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru autorstwa polskich prozaików współczesnych. Większość była publikowana na łamach czasopism.

Bochiński, Dębski, Drzewiński, Hałas, Inglot, Jabłoński, Juraszek, Kain, Łukowska, Mortka, Orbitowski, Pawlak, Popik, Sawicki, Szmidt, Żak, Żytowiecki – to tylko niektórzy z autorów, których znajdziemy w tym serwisie.

Do pobierania wymagane jest założenie konta, ale nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami.

http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/

Biblioteki cyfrowe w Polsce

Bibliotek cyfrowych w Polsce – poza wspomnianą Poloną i Wolnymi Lekturami – jest bardzo wiele. Ich wyczerpujące zestawienie przygotowało Lustro Biblioteki. Można je znaleźć pod tym adresem:

http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

***

Zapraszamy także serdecznie do lektury (i oglądania) 60 rozmów z pisarzami i tłumaczami na stronie Instytutu Książki. Znajdziecie je pod adresem:

https://instytutksiazki.pl/pl/literatura,8,nocny-stolik,67.html

https://instytutksiazki.pl/pl/literatura,8,slowo-od-tlumacza,68.html