Inauguracja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki oraz wystawy „Abecadło” Iwony Chmielewskiej

Już w najbliższy czwartek zapraszamy na spotkanie wokół książki „Asiunia” z cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”, które odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego i oficjalnie zainauguruje Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.

Seria „Wojny dorosłych – historie dzieci” to niezwykłe opowieści, napisane przez znakomitych autorów z perspektywy dzieci. Uczą nie tylko historii, ale też szacunku – rozwijają empatię i odpowiedzialność.

Jeśli mali odkrywcy ciekawych historii zastanawiali się kiedyś, jak wyglądała Warszawa w  czasie wojny, w co bawiły się dzieci, gdy nie mogły swobodnie biegać po parkach, czy czasem bały się, czy może były ciekawe spraw, o których rodzice niezbyt chętnie mówili, koniecznie powinni przenieś się z nami w czasie. Poznać historię niezwykłych dzieci, a przede wszystkim pewnej dziewczynki – Asiuni.

Mamy też niespodziankę – Asiunia spotka się z czytelnikami osobiście, bo bohaterką książki jest nie kto inny, a sama Joanna Papuzińska, autorka wielu wspaniałych książek dla dzieci.

Przed spotkaniem odbędzie się specjalne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytelników zaprosimy też do zabawy godnej prawdziwych detektywów, takich, którzy tropią litery alfabetu. Nawet jeśli wydaje się Wam, że znacie literaty alfabetu, to takiego z pewnością jeszcze nie widzieliście! W sali Małego Powstańca po raz pierwszy będzie bowiem można zobaczyć wystawę „Abecadło” Iwony Chmielewskiej. Stworzony przez Iwonę Chmielewską metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej. Książka „Pierwsze abecadło”, z której pochodzą ilustracje, jest przekazywana wszystkim pierwszoklasistom w ramach kampanii bookstartowej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Od 2017 r. w ramach projektu już blisko 2 miliony dzieci w różnych grupach wiekowych otrzymały nieodpłatnie wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Wystawę można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego od 14 do 20 czerwca.

W książkach, które w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” otrzymuję dzieci, znajdują się wiersze Joanny Papuzińskiej, bowiem ta wspaniała autorka już od lat łączy pokolenia młodych i tych nieco starszych miłośników literatury.

Szczegóły wydarzenia oraz zapisy można znaleźć tutaj.