Kwartalny przegląd książek dla dzieci w wieku 0-3 (cz. II)

Dziś kolejna część naszego kwartalnego przeglądu książek dla dzieci w wieku 0-3. Mamy nadzieję, że wśród zaproponowanych tytułów znajdziecie coś idealnego dla Waszego Malucha:


***

Pierwsze lata życia dziecka to czas, kiedy uczy się poznawać otaczający je świat, ale też zachowania i emocje istotne dla budowania relacji z innymi ludźmi, a także poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Kartonowa książka duetu Bourgeau & Ramadier Pokochaj mnie (wyd. Babaryba) wciąga małych czytelników do aktywnej zabawy, uczy wyrażania i nazywania emocji oraz uwrażliwia na uczucia innych. Zaskakujący finał opowieści o książce, która też ma swoje uczucia, oswaja dzieci ze światem książek oraz zachęca je do częstego czytania.

***

W barwny świat ludzkich emocji Wasze dzieci wprowadzi także pełna humoru książka Narysuję to, co czuję! Moja pierwsza książka o uczuciach (wyd. Nasza Księgarnia) Yasmeen Ismail. Wesoły, smutny, zawstydzony, zakochany… Tyle jest różnych uczuć, że mały człowiek może się w nich pogubić. A wtedy najlepiej coś narysować! Razem z Kicią, Pieskiem i Osiołkiem, bohaterami tej interaktywnej książki dla najmłodszych, czytelnik doświadczy rozmaitych emocji i nauczy się, jak empatycznie reagować na uczucia innych osób. Rozwinie przy tym słownictwo i będzie ćwiczyć wyobraźnię.

***

Pierwsze lata życia dziecka to czas jego dużego zainteresowania własnym ciałem i tym, co się z nim dzieje.

W serii Egmont „ Art.” ukazała się książka aktywnościowa dla całej rodziny Adeliny Sandeckiej Ale buzie! Kolorowe kontury twarzy można zapełnić dołączonymi do książki naklejkami (elementy, takie jak oczy, nosy, wąsy, okulary, piegi i wiele innych, można dowolnie tasować) oraz własnymi ilustracjami – wystarczy tylko użyć wyobraźni, aby stworzyć niepowtarzalne postaci. Każda strona w książce daje się łatwo wyrwać, a gotowe ilustracje oprawione w ramki mogą zmienić się w małą galerię sztuki w pokoju dziecięcym.

***

Po co nam stopy? Co potrafimy nimi robić? Czym różnią się dłonie od stóp? Do czego potrzebne są linie papilarne? I dlaczego stopa goryla jest tak bardzo podobna do jego dłoni? Rodzicom, którzy na co dzień mierzą się z takimi pytaniami, polecamy kolejną część cyklu o ludzkim ciele autorstwa Gen-ichiro Yagyu pt. Stopy (Tako).

 

***

Jeśli zastanawiacie się, czy to już najwyższy czas, by Wasza Pociacha nauczyła się korzystać z toalety, z pomocą przychodzi  książka Chce mi się kupę Guido van Genechten (wyd. Nasza Księgarnia). Przezabawna historia pieska, któremu chce się kupę, ale wszystkie nocniczki są zajęte, uczy higieny i korzystania z toalety.

***

Jeśli Wasz Maluch niedługo rozpocznie swoją edukacyjną przygodę, to bardzo pomocna może okazać się książka Feluś i Gucio idą do przedszkola Katarzyny Kozłowskiej (wyd. Nasza Księgarnia). Opowieść o pierwszych chwilach w przedszkolu Felusia pomoże dziecku oswoić się z nową sytuacją, a rodzicom odpowiedzieć na ważne pytania: jak wygląda przedszkole, jak spędza się tam czas, co się stanie, gdy maluch nagle zatęskni za najbliższymi. Książka jest świetnym przygotowaniem na nowy etap życia dziecka i może sprawić, że oczekiwanie zamiast niepokojem będzie przepełnione radością.