Jak wybrać dobrą książkę? W obliczu tysięcy dostępnych na rynku tytułów nietrudno dostać zawrotu głowy. Wybór odpowiednich książek dla dzieci to odpowiedzialne zadanie, któremu warto poświęcić trochę czasu. Dlatego postanowiliśmy przygotować serię artykułów, w których będziemy proponować pięć tytułów książek dla dzieci, które naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce.
Na początek jednak odpowiemy na pytanie jak w gąszczu reklam i artykułów sponsorowanych szukać książek wartych uwagi. Jest kilka możliwości. Jeśli macie już swoje ulubione książeczki, sprawdźcie, które wydawnictwo je wydało, a następnie obserwujcie je (na przykład na portalach społecznościowych), przeglądając zapowiedzi i nowości. Warto też poczytać, co o książkach dla dzieci piszą eksperci, których najprościej znaleźć w internecie, na przykład na portalach: czasdzieci.pl czy qlturka.pl lub na łamach czasopism, np. „Dziecko” czy „Książki”. Są też tacy eksperci, którzy nie piszą, a opowiadają o dobrych książkach w audycjach radiowych. To przede wszystkim Barbara Gawryluk oraz Katarzyna Stoparczyk. Co ponadto? Pytajcie innych rodziców o ich rekomendacje, sprawdzajcie blogi (szczególnie polecamy polskailustracjadladzieci.pl, znak-zorro-zo-blogspot.com, pozarozkladem.blogspot.com) albo przeglądajcie laureatów nagród książkowych. W tym ostatnim przypadku zwróćcie uwagę na nagrody przyznawane przez Polską Sekcję IBBY – Książkę Roku, Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren.
- Mmmmm, Monika i Adam Świerżewscy, EneDueRabe, 2014, wiek: 0+
Książka-animacja opowiadająca o przygodach misia, który uwielbiał miód. Ta książka to idealna zabawa, podczas której dziecko poznaje tajniki animacji. Można ją przeglądać tam i z powrotem, wymyślać własne historie i opowiadać – najpierw przez rodziców, potem dzieci. Dzięki wykonaniu z grubego kartonu wytrzyma długi czas.
- Raz, dwa, trzy – słyszymy (oraz inne w serii), Joanna Bartosik, Widnokrąg, 2016, wiek: 0+
Seria kartonowych książeczek od wydawnictwa Widnokrąg to propozycja dla najmłodszych dzieci. Duże, kolorowe ilustracje w książeczkach przybliżają temat zmysłów. W tytule Słyszymy znajdziemy wyrazy dźwiękonaśladowcze, które często wykorzystujemy podczas zabaw z dziećmi. Z kolei Mówimy to zbiór krótkich, zabawnych rymowanek, które uczą grzeczności od najmłodszych lat.
- Pierwsze urodziny prosiaczka (oraz inne w serii), Aleksandra Woldańska-Płocińska, Czerwony Konik, 2010, wiek: 0+
Pierwsze urodziny prosiaczka to oryginalnie ilustrowana historia opowiadająca o przyjęciu, na które przychodzą różne zwierzątka z prezentami dla solenizanta. W książeczce najbardziej przykuwają uwagę obrazki, charakteryzujące się geometrycznym, lekko uproszczonym stylem. Opowieść o prosiaczku zajęła pierwsze miejsce w IX edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Ta oraz inne historie z serii Wydawnictwa Czerwony Konik to przede wszystkim ciekawe projekty graficzne, które wzbudzą ciekawość w maluchu.
- Ja, Bobik, Ewa Kozyra-Pawlak, Nasza Księgarnia, 2014, wiek: 0+
Książka dla wszystkich wielbicieli kotów i opowiadaczy historii. Ewa Kozyra-Pawlak za pomocą ilustracji-wyszywanek przedstawia nam prawdziwe życie pewnego sierściucha. Nieskomplikowana, zabawna historia kota Bobika wiernie oddaje kocią naturę. Książeczka zasługuje na uwagę ze względu na starannie wykonane wyszywanki, uwzględniające najdrobniejsze detale, dzięki którym najpierw rodzice, a następnie dzieci mogą wymyślać i opowiadać przeróżne historie.
- Figury, Maria Terlikowska, ilustracje Stanisław Zamecznik, Warstwy, 2016, wiek: 0+
Oprawione w papierową teczkę trzy książeczki o figurach geometrycznych to wznowienie wydanych w latach 60. i 70. osobno Czarodziejskich trójkątów, Kolorowych kół oraz W pogoni za kwadratem. Autorka książeczki zaprasza dzieci do świata figur geometrycznych, pokazując ich wszechobecność i naturalność. Prosty język, zaskakujące rymy i różne tematy uzupełnione minimalistycznymi ilustracjami Stanisława Zamecznika pobudzają dziecięcą ciekawość i wyobraźnię.
Pamiętajcie o tym, że wybrane przez dorosłych książki dla dzieci mogą inspirować młodych czytelników do odkrywania i poznawania otaczającego ich świata, rozbudzając ich ciekawość i wyobraźnię.
A jakie książki wy polecilibyście innym?