Zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej to tylko niektóre z ograniczeń, z którymi mierzymy się w ostatnim czasie. Pandemia jest tematem trudnym do zrozumienia dla nas, dorosłych, a co do dopiero dla dzieci! Jak z nimi o niej rozmawiać? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych książkowych propozycji, które nam w tym pomogą.
Czym są wirusy i bakterie? Co to jest pandemia? Dlaczego podczas zabawy powinniśmy zachować bezpieczną odległość? To pytania, na które nasze dzieci powinny znać odpowiedź. Dzięki temu łatwiej im będzie żyć w obecnej rzeczywistości. Z pomocą w tych trudnych rozmowach przychodzą nam… książki.
- Wirus i inne drobne ustrojstwa
Zabawna i ciekawa książka, której głównym bohaterem jest Piotr – zwierzęcy wirus. Piotr jest ambitny i chce podbić cały świat. Poznajemy jego przygody, a przy okazji inne wirusy i bakterie.
Książka autorstwa B. Janiszewskiego i M. Skorwidra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7–14 lat.
- Bakterie są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć?
Książka, z której dzieci dowiedzą się co to są bakterie, jak dbać o higienę i zdrowie oraz co zrobić, żeby pozbyć się bakterii np. z owoców. Uwaga! Ta pozycja służy nie tylko do czytania. Ma także funkcję aktywizującą najmłodszych! Dzieci szukają na jej kartach różnych bakterii i je liczą.
Książka autorstwa B. Szymanek i E. Podleś przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4–7 lat.
- Kiedy nie możemy się przytulić
W książce jeż i żółw podpowiadają najmłodszym, jak można wspólnie bawić się bez kontaktu fizycznego. Bohaterowie pokazują, że nawet jeśli nie możemy się przytulać i dotykać… to wciąż możemy się świetnie się bawić.
Książka autorstwa E. McLaughlin i P. Dunbar napisana jest z myślą o dzieciach w wieku 2–4 lata.
- Koronawirus. Książka dla dzieci
W sieci dostępna jest także darmowa książka autorstwa E. Jenner, K. Wilson oraz N. Roberts. Jest to przewodnik po pandemii, polecany zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Zawiera przystępne odpowiedzi na takie pytania jak co to jest koronawirus, jak można się nim zarazić, co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa, dlaczego część miejsc, do których chodzimy, jest teraz zamknięta, co będzie potem?
Być może już przeprowadziliście rozmowę z dzieckiem na temat koronawirusa, jednak powyższe pozycje pomogą mu jeszcze lepiej zrozumieć obecną sytuację. Nie bójmy się rozmawiać z najmłodszymi – nie wiemy, kiedy obecna sytuacja ulegnie zmianie, być może obowiązujące obostrzenia szybko nie znikną, dlatego lepiej, żeby nasze dzieci czuły się pewnie i bezpiecznie w tej trudnej sytuacji.