Babciu, dziadku – opowiedz mi swoją historię!

Poczucie przynależności do wspólnoty rodzinnej pełni nieocenioną rolę w rozwoju dziecka – daje mu poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym, ale też pomaga w określaniu własnej tożsamości. W pierwszych latach życia dziecko nieustannie szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest i jakie jest jego najbliższe otocznie, uczy się swoich uczuć i empatii, rozwija umiejętności i rozpoznaje talenty, porównuje się z  bliskimi – szukając podobieństw i różnic, a także swojego miejsca w rodzinie. Zarówno rodzice, jak i dziadkowie mogą mu w tym pomóc – zapraszając do świata rodzinnych historii, zwyczajów i wartości oraz czyniąc dziecko ich ważną częścią.

Dziś chcemy Wam zaproponować książki, które umożliwią Waszym dzieciom odkrycie bezcennego skarbu, jaki przechowują – w swojej pamięci, życiowym doświadczeniu i mądrości – dziadkowie. Dziadkom pomogą natomiast w prosty, ale interesujący i aktywizujący wnuków sposób opowiedzieć o sobie i przeszłości.

„Zeszyt bananowy. Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!” Oficyny Wydawniczej Oryginały to międzypokoleniowy, interaktywny zeszyt o dzieciństwie babci/dziadka autorstwa Aleksandry Karkowskiej i Barbary Dubus Caillot. Książka przypomina zeszyt ćwiczeń, który tylko czeka, aby dziadkowie razem z wnukami, uzupełnili jego karty. Dzięki zawartym tam pytaniom i „ankietom” dzieci poznają życie codzienne, obowiązki oraz marzenia z dzieciństwa seniorów rodziny. Mogą dowiedzieć się m.in. czy babcia chodziła na wagary, czy dziadek był „Tadkiem niejadkiem”, czy bawili się w Indian, czego się bali, a czego wstydzili.  Na poszczególnych stronach mogą także wkleić zdjęcia czy wykonać rysunek, żeby zobrazować tworzoną wspólnie narrację. Zdradzając swoje sekrety i wypełniając razem zeszyt, najbliżsi mogą się wspólnie dziwić, śmiać i  wzruszać. „Zeszyt bananowy” to dla całej rodzinny cenna pamiątka i lekcja historii, którą warto odbyć.

Drugą propozycją są dwa albumy: „Opowieści babci. Historie rodzinne dla wnuków” oraz „Opowieści dziadka. Historie rodzinne dla wnuków” wydane przez wydawnictwo Wilga. Albumy przeprowadzają nas przez dzieciństwo i młodość dziadków, którzy na kartach książki stają się jej bohaterami – najpierw uzupełniamy dane podstawowe i drzewo genealogiczne, by potem zacząć rodziną opowieść pełną wspomnień i wzruszeń, którą zilustrować można zdjęciami czy rysunkami.  Album podzielony jest na rozdziały (m.in. „Mąż babci” , „Wnuki babci”, „Praca babci”), dzięki którym tworzona „biografia” ma przejrzystą, uporządkowaną formę, a całość zdobią subtelne, pastelowe ilustracje. Wspólne uzupełnianie książki daje dziadkom szansę na opowiedzenie swojego życia i spisanie wspomnień, a ich młodym towarzyszom na stanie się biografami swoich najbliższych i lepsze ich poznanie – dzięki czemu obie strony czują się dla siebie ważne i sobie potrzebne.

           

Takie czytanie (i pisanie!) międzypokoleniowe to wielka przyjemność, tak dla dzieci, jak i dla starszych. To też doskonała okazja do tego, by spędzać razem więcej czasu, by w rozmowie dzielić się doświadczeniami oraz odkrywać i ocalać od zapomnienia indywidualne, rodzinne historie.

*Podobne publikacje: „Opowiedz mi babciu”/”Opowiedz mi dziadku”, „Zapiski babci”/ „Zapiski dziadka”, „Album rodzinny”