Bajki na dobranoc – dlaczego warto je czytać przed zaśnięciem?

Usypianie dziecka może stanowić nie lada wyzwanie. Nierzadko bywa, że młody człowiek niechętnie udaje się do łóżka o odpowiedniej dla niego godzinie, a zmotywowanie go do przyłożenia głowy do poduszki jest prawdziwą batalią. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem są bajki na dobranoc. Zobacz, dlaczego warto je czytać dziecku przed zaśnięciem.

Bajka na dobranoc to nie tylko ta, którą odtworzysz na srebrnym ekranie. Wyjątkowo dużą wartość mają historie spisane na kartach książek dla dzieci. To one idealnie nadają się jako pomoc przy wieczornym zasypianiu. Oto kilka powodów, dla których warto po nie sięgnąć.

  1. Budują dobre nawyki

Kiedy książka na dobranoc staje się nieodzownym elementem wieczoru dziecka, młody człowiek stopniowo przyzwyczaja się do tego nocnego „rytuału”. Regularność sprawia, że maluch chętniej maszeruje do łóżka i łatwiej zasypia, wsłuchując się w piękną historię.

  1. Rozwijają wyobraźnię

Odpowiednio dobrana lektura zaprosi dziecko do magicznego świata, który wciągnie je bez reszty. Młody człowiek, słuchając opowieści, zaangażuje swoją wyobraźnię – tak, aby w jego głowie wytworzyła się własna wersja bajki. Kto wie? Może nowo poznani lub już dobrze znani bohaterowie będą mu także towarzyszyli podczas spokojnego snu?

  1. Pozwalają dziecku wyciszyć się po całym dniu

Bajkę czytasz dziecku przy przyćmionych światłach, spokojnym, kojącym głosem. Dzięki temu maluch stopniowo uspokaja emocje i relaksuje się. Przejście od słuchania historii do snu jest płynne i delikatne. Raczej nie musisz się obawiać, że pociecha wybudzi się znienacka lub że będzie przez długie godziny miotać się w łóżku, podejmując próbę zaśnięcia.

  1. Budują więź między rodzicem a dzieckiem

Wspólna lektura na dobranoc to czas, który poświęcasz tylko dziecku. Lekturę możecie poprzedzić rozmową o tym, co stało się w ciągu dnia lub wspólnie skomentować książkową historię. To zachęci młodego człowieka do zadawania pytań oraz do zwierzeń. Silna więź wypracowana w ten sposób od najmłodszych lat życia dziecka zaowocuje w przyszłości.

  1. Oswajają z kontaktem z książką

Im wcześniej zaprosisz dziecko do książkowego świata, tym chętniej będzie do niego powracało samodzielnie, kiedy już nauczy się czytać. W efekcie zafundujesz mu zdrowy, harmonijny rozwój.

Czytanie bajek na dobranoc to najlepszy sposób na usypianie dziecka. Sięgnij po niego, a Twoja latorośl będzie wdzięczna!