Biblioteka dawniej i dziś – zobacz, co się zmieniło!

Z czym kojarzy Ci się biblioteka? Jeżeli z ponurymi regałami pełnymi pogniecionych i połatanych książek oraz ponurą bibliotekarką, która ucisza hałasujących, no cóż… to oznacza, że Twoja ostatnia wizyta w tej instytucji prawdopodobnie miała miejsce wiele lat temu. Nowoczesne biblioteki to miejsca tętniące życiem. Zobacz, jakie zmiany zaszły!

Bogate zbiory

W bibliotecznych zasobach znajdziesz oczywiście to, co dawniej, czyli np. lektury szkolne, popularne powieści, a także książki naukowe, biograficzne czy poradniki. To jednak dopiero początek możliwości. Coraz więcej tych instytucji kultury zamienia się w innowacyjne mediateki. A to oznacza, że w ich zasobach czekają na wypożyczenie również np. gry planszowe i komputerowe, płyty CD/DVD z filmami i muzyką. Możesz być zaskoczony mnogością możliwości!

Wygoda zamawiania książek

Oczywiście nadal możesz udać się bezpośrednio do bibliotekarza, aby uzyskać pomoc przy znalezieniu konkretnej publikacji. Dziś jednak książki zamawia się najczęściej on-line. Do systemu bibliotecznego ma dostęp każdy członek biblioteki, więc wybrane wolumeny można zamówić bez wychodzenia z domu, mając pewność, że będą na Ciebie czekały.

Bogata oferta dla najmłodszych

Biblioteki zawsze były otwarte na potrzeby najmłodszych, jednak w ostatnich latach stały się przestrzeniami, które są im wyjątkowo przyjazne. Co to oznacza? Tyle, że powstały w nich kolorowe, bajkowe kąciki czytelnicze – miejsca, w których już przedszkolaki mogą wsłuchać się we wciągające historie, a także np. narysować ich bohaterów lub pograć w planszówki. Poza tym biblioteki organizują wiele ciekawych eventów dla młodych czytelników – np. bale karnawałowe, imprezy świąteczne czy spotkania z ciekawymi osobami. Można tu też zapisać się na ciekawe zajęcia – np. warsztaty Lego czy lekcje programowania.

Wniosek? Koniecznie odwiedź najbliższą bibliotekę i zabierz ze sobą dziecko. Na przedszkolaki, które zapiszą się do biblioteki biorącej udział w akcji „Mała książka – wielki człowiek”, czeka specjalna darmowa wyprawka, a w niej m.in. książka „Pierwsze czytanki dla…” – zbiór wyjątkowych tekstów dla najmłodszych przygotowany przez mistrzów literatury dziecięcej. Nie możesz tego przegapić!