Bibliotekarze o projekcie: Chrzanów

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie sporą grupą czytelników są dzieci – zarówno te najmłodsze, raczkujące po naszym kolorowym dywanie w Oddziale dla Dzieci, jak i trochę starsze przedszkolaki gromadnie uczestniczące w naszych zajęciach literackich, artystycznych i edukacyjnych. Starsi, uczniowie klas 1-3 i 4-6 to często zaprawieni w bibliotecznych bojach wytrawni czytelnicy, którzy sami już korzystają z naszego księgozbioru i znają wszystkie biblioteczne zakamarki.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” przygotowany przez Instytut Książki znalazł u nas dużą grupę odbiorców – dzieci i ich rodziców, którzy zachęceni spotami reklamowymi, plakatami i ulotkami rozmieszczonymi w naszej bibliotece oraz chrzanowskich i okolicznych przedszkolach chętnie przyłączają się do akcji. Ten znakomity projekt adresowany do dzieci z roczników 2013 -2017 świetnie wpisał się w naszą ofertę kulturalną, realizowaną przez Oddział dla Dzieci oraz Filie w Płazie, Balinie, Luszowicach, na Os. Południe, na Kątach i w Pogorzycach oraz  Punkt  Biblioteczny w Kościelcu.

Wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie oraz Oddział dla Dzieci zostały zaopatrzone w pakiet książek „Pierwsze wiersze dla…” oraz „Pierwsze czytanki dla…”. Zgodnie z celem akcji, którym jest między innymi zainteresowanie czytelników biblioteczną ofertą, oswojenie dzieci z zasadami korzystania z biblioteki,  księgozbioru oraz przestrzeni przeznaczonej dla czytelników, promowaliśmy projekt wśród dzieci i ich rodziców.

Książki oraz broszury o roli czytania w życiu dziecka przygotowane przez Instytut Książki poprzez swoje wysokie walory artystyczne – świetna praca ilustratorów Ewy i Pawła Pawlaków oraz Józefa Wilkonia – i literackie (ciekawy, nieprzypadkowy wybór tekstów wysokiej klasy) są interesującą i barwną zachętą do przystąpienia do projektu. Bardzo cieszy nas, bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci naszej biblioteki, że dzieci zgłoszone przez rodziców do akcji „Mała książka – wielki człowiek” regularnie przychodzą do nas, buszują w książkach i szaleją w Bajeczkowie – naszym kąciku zabaw, by pod koniec wizyty podejść do nas i poprosić śmiało albo cichutko zza pleców mamy i taty o „sówkę” albo „delfinka” i z dumą przykleić samodzielnie naklejkę w odpowiednie miejsce na Karcie Małego Czytelnika. A kto już zebrał wszystkie naklejki dołącza do naszej cyfrowej galerii portretów z dyplomem!

A my, chrzanowskie bibliotekarki czekamy na nowych czytelników i uczestników projektu. Do zobaczenia w bibliotece!

Katarzyna Kloska
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Oddział dla Dzieci

zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie