Bibliotekarze o projekcie: Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie

Takiej akcji w naszym mieście jeszcze nie było! Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie debiutuje w kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której organizatorem jest Instytut Książki. Celem projektu jest zachęcenie przedszkolaków do czytania i uświadomienie rodziców dzieci, jak wiele korzyści niesie ze sobą wspólne czytanie.

Program akcji przewiduje wyprawkę czytelniczą dla każdego odwiedzającego bibliotekę przedszkolaka, broszurę informacyjną dla jego rodziców oraz kilka fajnych gadżetów, które mobilizują dzieci do częstych wizyt w bibliotece.

Nasza instytucja dołączyła do projektu we wrześniu 2020 roku. Najpierw wyczekiwaliśmy na paczki z wyprawkami dla dzieci, następnie nagłośniliśmy akcje w mediach na Facebooku oraz w lokalnej prasie, a dalej była już tylko radość z powiększającego się w błyskawicznym tempie grona małych czytelników.

Rozbrzmiewający nieustannie telefon z pytaniem mam, czy można jeszcze dołączyć do akcji. Dzięki naszym staraniom kampania nabrała tempa i wciąż bierze w niej udział coraz więcej przedszkolaków. Miło nam wspomnieć o Agatce, Poli, Madzi, Piotrusiu, Wojtusiu i wielu innych dzieciach, którym emocje towarzyszą zarówno przy wyborze książek do czytania, jak i przy wyborze naklejki, która po umieszczeniu na karcie Małego Czytelnika zapewnia o kolejnej odbytej wizycie w bibliotece. Radość jest wzajemna, ponieważ my również jesteśmy dumne z młodego pokolenia, wyczekujemy małych czytelników i cieszymy się widząc ich ponownie.

Żaglówka na kampanijnym plakacie wskazuje kierunek i możliwości. Można płynąć daleko w nieznane, lecz bezpieczne. Morze literatury (podobnie, jak dziecięca wyobraźnia) jest nieograniczone. W naszych działaniach zapraszamy do wspólnej podróży wszystkie przedszkola w mieście. Oferujemy mnóstwo nowości wydawniczych i dużo uśmiechu. Wszystko to za darmo, bez oprocentowania i wkładu własnego. Wystarczą chęci i czas, a każdy z pewnością się zgodzi ze stwierdzeniem, że jedną z najlepszych inwestycji w rozwój dziecka jest czytanie od najmłodszych lat. Rola książki w życiu dziecka jest niezwykle istotna. Książka uczy i bawi.

„Książki lepsze są niż sny (…), biblioteki otwórz drzwi…”  – tak śpiewa Mietek Szcześniak w piosence promującej akcję.

Drzwi do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie oraz jej filii, są szeroko otwarte dla wszystkich, którzy zdecydują się przyłączyć do naszej zabawy z książką. Od września 2020 roku wydaliśmy 144 Wyprawki Czytelnicze wydane Małym Czytelnikom.

Nasza skarbnica książek i wiedzy zapewnia, że każdy kto nas odwiedzi, wyjdzie z biblioteki bogatszy…

(tekst: Bogusława Stranc, Joanna Kowalczyk – Filia dla Dzieci i Młodzieży; zdjęcia: Bogusława Stranc, Joanna Kowalczyk, Aleksandra Charzewska, Barbara Rymarowicz)