Dziś kolejna porcja pomysłów na zabawy z utworami z naszej antologii „Pierwsze wiesze dla…”. Mamy nadzieję, że Wasze maluchy je polubią i wspaniale spędzicie razem czas – wszak wspólne czytanie to jedna z najpiękniejszych okazji do budowania bliskości i więzi z dzieckiem.
Scenariusz 2:
Na podstawie wiersza „Cień” Ludwika Jerzego Kerna.
- Przeczytaj na głos wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Cień”. Porozmawiajcie chwilę o bohaterze wiersza: kim jest cień, za kim chodzi, jakie czynności naśladuje? Zapytaj dziecko, czy każdy człowiek/przedmiot ma swój cień? Co jest potrzebne, żebyśmy mogli zobaczyć cień (np. słońce, lampka)?
- Pobawcie się w rozpoznawanie przedmiotów po tym, jaki dają cień. Posadź dziecko naprzeciwko pustej ściany, a za jego plecami postaw latarkę lub lampkę (zgaś przy tym wszystkie inne źródła światła). Za plecami dziecka „wyświetlaj” na ścianie cienie rożnych przedmiotów (ulubiona zabawka dziecka, książka, piłka, kubek itp.). Poproś dziecko, aby zgadało, jaki przedmiot daje taki cień. Zastanówcie się, czy kilka różnych przedmiotów może dawać taki sam cień (np. piłka – arbuz, książka – pudełko z puzzlami)?
- A teraz zobaczcie, jaki cień na ścianie daje Twoje dziecko. Maluch może wykonywać różne ruchy (np. podskoki, machanie rękami, kręcenie głową na boki, stanie na jednej nodze). Obserwujcie, jak cień „podąża” za ruchem dziecka.
- Ponownie wykorzystajcie pustą ścianę i lampkę. Spróbujcie tak ułożyć dłonie, by na ścianie powstawały cienie przypominające zwierzęta, np. lecącego ptaka czy zająca z długimi uszami. W Internecie znajdziecie mnóstwo podpowiedzi, jak odpowiednio ułożyć dłonie i palce.
- Zabawa w cień. Zamień się w cień swojego dziecka: poproś je, by wykonywało różne czynności i staraj się je dokładnie naśladować. Zamieńcie się rolami, niech teraz dziecko naśladuje Twoje ruchy.