#czytajnazdrowie: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu

Dziś w naszym cyklu #czytajnazdrowie Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka, która ‒ podobnie jak pozostałe instytucje kultury ‒ została zamknięta dla czytelników, ale zaprasza użytkowników na wydarzenia, które realizuje online.

Jakie atrakcje przygotowała dla czytelników Zagłębiowska Mediateka? O tym poniżej:

Wirtualny spacer
Biblioteka zaprasza na wirtualną przechadzkę po swoim pięknym, nowoczesnym obiekcie, w którym od czerwca 2018 roku udostępniono tysiące książek i zbiorów multimedialnych, a także zorganizowano mnóstwo ciekawych wydarzeń: projekcji filmowych i koncertów, spotkań autorskich i wernisaży zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych miłośników kultury.
Gdy tylko walka z koronawirusem zostanie uznana za zakończoną, Mediateka ponownie otworzy swoje podwoje dla mieszkańców, a tymczasem można ją zwiedzić online.
Link do spaceru: https://orbix360.com/FLCBrTzwG

Kultura zda(wa)lna – turniej wiedzy o kulturze
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do udziału w facebookowym turnieju wiedzy o kulturze.
Codziennie o 18.00 publikowany jest zestaw kilku pytań. Osoby biorące udział w turnieju będą otrzymywały punkty, które kumulować się będą w ogólnej tabeli. Gdy zagrożenie wirusem minie i praca bibliotek wróci do normy, punkty zostaną podliczone, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Facebookowe polecanki
Teraz, gdy wszystkie imprezy MBP zostały odwołane, postanowiono, że tymczasowo, wydarzenia biblioteki na FB zapełnione zostaną ciekawymi propozycjami livestreamingów (coraz liczniejszych i coraz bardziej popularnych w okresie obowiązującej społecznej izolacji). Biblioteka udostępnia spotkania autorskie, koncerty, przedstawienia teatralne, czytanie bajek dla dzieci i inne wydarzenia kulturalne, które odbywają się online, umożliwiając czytelnikom zabicie nudy podczas akcji #zostańwdomu

Udostępnianie na telefon lub e-maila PINów do IBUK Libra (darmowe e-booki)
W związku z czasowym zamknięciem bibliotek i uniemożliwienia tradycyjnego wypożyczania zbiorów, biblioteka proponuje alternatywną formę czytania. Teraz z dostępu do książek wykupionych przez sosnowiecką Bibliotekę na platformie IBUK LIBRA można korzystać za pośrednictwem PINów uzyskanych od bibliotekarzy telefonicznie lub mailowo (do tej pory możliwe było tylko osobiste pobranie PINu). Zadzwoń lub napisz do Zagłębiowskiej Mediateki lub jednej z placówek filialnych i poproś o PIN dostępu. Po zweryfikowaniu tego czy jesteś Czytelnikiem biblioteki otrzymasz PIN umożliwiający czytanie książek na prywatnym sprzęcie komputerowym, bez wychodzenia z domu.

Inicjały i bordiury – tajemne słowa książkowe – konkurs plastyczny
Biblioteka zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w konkursie plastycznym „Inicjały i bordiury – tajemne słowa książkowe” organizowanym w ramach wydarzenia „Fantastyka2020”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl znaleźć można szczegółowy regulamin. Prace można przesyłać do 16 września!

Wyjdź z ukrycia – II edycja konkursu literackiego
8 maja 2020 rozpoczyna się XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Z tej okazji Zagłębiowska Mediateka startuje z 2. edycją konkursu literackiego „Wyjdź z ukrycia”, którą w tym roku rozszerza na całe Zagłębie Dąbrowskie! Mimo, że do maja jeszcze daleko, warto twórczo wykorzystać czas przymusowego odosobnienia spowodowanego pandemią. Ten trudny dla wszystkich moment historyczny może przerodzić się w wyjątkowo ciekawe i poruszające teksty. Organizatorzy informują:
„Ponownie chcemy zachęcić Was do sięgnięcia do swoich szuflad i plików komputerowych oraz do przesyłania do nas swych opowiadań i wierszy. Możecie dać upust swojej wyobraźni, bo tak jak w tamtym roku, tematyka prac jest dowolna.

Zdalna kultura – wspólny projekt sosnowieckich instytucji kultury
Pracownicy wszystkich sosnowieckich instytucji kultury każdego dnia starają się dostarczyć mieszkańcom miasta i regionu ciekawe pomysły na spędzanie czasu w domu. Również Biblioteka dokłada swoją cegiełkę do „Zdalnej kultury”, przygotowując filmiki i różnego rodzaju tutoriale np. z zakresu domowego rękodzieła.
W planach jest m.in. cykl czytanek dla dzieci w wykonaniu pacynki – Pana Skarpety, filmiki kulinarne, wykłady regionalne itp.

Serdecznie zachęcamy do zaglądania na stronę internetową Biblioteki oraz na profile społecznościowe:
www.facebook.com/mbpsosnowiec i www.instagram.com/mbp_sosnowiec.

Czytaj na zdrowie!

[źródło: rynek-ksiazki.pl]