D. Wawiłow „Dziwny pies”: pomysły na zabawę z wierszem

Mamy nadzieję, że cały czas chętnie czytacie Waszym dzieciom „Pierwsze wiersze dla…” i że Wasze Maluchy pokochały utwory zawarte w naszej antologii!  Dziś proponujemy Wam kilka pomysłów na aktywności związane z wierszem Danuty Wawiłow „Dziwny pies”, które mogą nieco urozmaić i wzbogacić lekturę. Życzymy wyśmienitej zabawy!

  1. Przeczytajcie z dzieckiem na głos wiersz „Dziwny pies”. Utwór jest bardzo rytmiczny, więc możecie spróbować zrobić to na kilka różnych sposobów: wystukując rytm piąstkami o stół / klaszcząc / zmieniając tempo czytania.
  2. Jeśli dziecko umie już liczyć do dziesięciu, możecie w trakcie czytania spróbować pokazywać na palcach cyfry, które pojawiają się w wierszu.
  3. Pobawcie się w detektywów i poszukajcie na ilustracji obok wiersza elementów, których liczba odpowiada cyfrom pojawiającym się w utworze: np. jedna obroża/nos, dwoje oczu/uszu, trzy gałki lodów, cztery łaty na brzuszku psa, pięć palców, sześć koralików tworzących bransoletkę itd.
  4. Porozmawiajcie teraz chwilę o manierach. Zapytaj dziecko, czy wie, co to są maniery i po co są nam potrzebne. Możecie wspólnie poszukać przykładów dobrych manier: mówienie „proszę” i „dziękuję”, witanie się, gdy kogoś spotkamy, mycie rąk przed jedzeniem, wycieranie butów po powrocie do domu, sprzątanie swoich zabawek.
  5. Możecie wspólnie stworzyć „listę dobrych manier”, np. wykonując plakat, na którym narysujecie dobre i miłe zachowania najważniejsze dla Waszej rodziny.