Dzień Dziecka z książką!

Wszystkim Małym Czytelnikom z okazji ich święta życzymy, by ich twarze każdego dnia rozpromieniały się uśmiechem, by zawsze czuli miłość i wsparcie najbliższych, a ich serca przepełniała ciekawość świata.

A tym nieco większym czytelnikom życzymy natomiast, by nigdy nie zatracili w sobie dziecięcej otwartości i szczerości oraz by jak najwięcej czerpali z chwil spędzonych ze swoimi dziećmi.

Mamy nadzieję, że w tym wszystkim towarzyszyć i pomagać będą  Wam książki, bo miłość do czytania to prezent na całe życie! Mamy na to kilka dowodów:

  1. Książki pomagają nam wzrastać. Już od pierwszych miesięcy życia dziecka czytane mu książki mają wpływ na jego zdrowy rozwój psychofizyczny. Stymulują wzrok, słuch i mowę, wspomagają motorykę małego dziecka. W tym celu powstają szczególne książki dostosowane do wieku i potrzeb rozwojowych małych dzieci: książki kontrastowe, sensoryczne i interaktywne – tworzone z różnych faktur, z ruchomymi elementami czy wydające dźwięki.
  2. Wokół czytania możemy zbudować ważny rodzinny rytuał. Czas na pobycie razem, przytulanie, wyciszenie emocji po dniu pełnym wrażeń, tworzenie atmosfery bliskości, dawanie dziecku poczucia bezpieczeństwa – czy może być ku temu lepsza okazja niż wspólna lektura?
  3. Książki uczą dziecko zrozumieć otaczający go świat, a także lepiej poznać siebie i innych. Bywają jak drogowskazy, które pomagają nam odnaleźć prawdziwego siebie i swoje miejsce w świecie, a także drogę do drugiego człowieka.
  4. Książki inspirują. Rozpalają głód wiedzy, rozwijają pasję, podpowiadają nieszablonowe rozwiązania, rozbudzają wyobraźnię i kreatywność.
  5. Książki bywają receptą na trudne dla dziecka sytuacje, z którymi mierzy się na co dzień. Pozwalają poznać, nazwać i zrozumieć emocje, przyjrzeć się różnym wzorcom zachowań, dają nadzieję i poczucie siły, że dziecko – podobnie jak jego książkowi bohaterowie – poradzi sobie z tym, co go trapi. Książki wzmacniają wiarę w to, że wszystko może skończyć się dobrze.
  6. Książki uczą wrażliwości – na drugiego człowieka i jego potrzeby, ale też na piękno języka i sztuki. W końcu nie jedna doskonale zilustrowana książka to swoiste małe dzieło sztuki.
  7. Książki są jak przyjaciel, który zostaje z nami na lata. Z niektórych tytułów nigdy się nie wyrasta, bo niezależnie do tego, ile mamy lat, nadal nas tak samo wzruszają i bawią. A genialne książki mają jeszcze to do siebie, że za każdym razem, gdy do nich wracamy, pozwalają nam odkryć coś nowego i spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy.

Miłość do książek i czytania to prezent na całe życie. Podarujmy go dziś najmłodszym!