Przyjemność czytania

Przed literaturą dla dzieci stawiamy bardzo wysokie wymagania. Powinna być napisana nienagannym językiem, opatrzona dopracowaną i – najlepiej –zachwycającą szatą graficzną, która dodatkowo idealnie współgra ze słowami. Opowieść dla dzieci powinna nieść ze sobą wartości edukacyjne, ale nie być nachalnie edukacyjna, ponieważ takie zapędy mali czytelnicy odrzucą od razu. Musi koniecznie bawić i pobudzać emocje, jednak na tyle, by najmłodsi po lekturze nie byli za bardzo pobudzeni. Wiedza i obraz świata prezentowany w publikacjach dla młodego pokolenia koniecznie muszą zgadzać się ze stanem współczesnej wiedzy i nie promować żadnych nieakceptowalnych obecnie postaw, działań, zachowań, słów, jedzenia czy zabaw. Ta lista mogłaby być dłuższa i bardziej szczegółowa. Z pewnością też nie uwzględnia wielu ważnych aspektów, według których należy oceniać książki dla dzieci. Jednak już samo to wyliczenie pozwala nam zrozumieć przerażenie wielu rodziców, kiedy ich dziecko w markecie chwyta cienką książeczkę z kilkoma zdaniami tekstu i ilustracjami pochodzącymi z animacji telewizyjnej, a do tego być może jeszcze okraszonej brokatem. Od razu pojawiają nam się w głowie wszystkie zalecenia, mówiące, że ani to ładne, ani mądre, a tym bardziej – potrzebne.

Nie raz i nie dwa czytałam wypowiedzi na forach internetowych, w których rodzice wyrażali swoje oburzenie, że mama Pucia zamiast jeść pożywne śniadanie, pije kawę. Sama muszę przyznać, że się zdziwiłam, kiedy na jednej z ilustracji Rotraut Susanne Berner w cyklu z ulicy Czereśniowej, zobaczyłam dziecko w nosidle (czy, jak powie wielu, „wisiadle”) i to jeszcze twarzą do przodu, a nie do rodzica niosącego dziecko.

Jednak nie tylko współcześni autorzy i wydawcy muszą mieć się na baczności wobec krytycznego oka dzisiejszych rodziców. Pod lupę brane są również dawne, często określane jako ukochane, książki sprzed kilkudziesięciu lat. Wystarczy przywołać choćby „Dzieci z Bullerbyn”, którym zarzuca się pokazywanie wyidealizowanego świata pełnego stereotypów, gdzie szczęśliwa rodzina to zawsze dzieci, mama i tata. A to i tak jedno z najlżejszych z oskarżeń.

Owe zarzuty, obostrzenia i wymogi mają swoje uzasadnienie: chcemy dla dzieci tego, co najlepsze. Jednakże nie powinny one przysłonić radości czytania i przyjemności z lektury. Jedno niedociągnięcie, mały błąd, pojedyncza książka niespełniająca reguł – czy to źle? Czy powinno nas to martwić?

Otóż nie. Nie mamy się czego obawiać. Nie obwiniajmy się też, że coś zrobiliśmy źle w edukacji czytelniczej naszego dziecka. Nawet lepiej: zamieńmy słowo „edukacja” na „przygoda”. Bo książki i kontakt dzieci z nimi to ma być przyjemność, zabawa oraz radość, także z odkrywania różnorodności. Mama Pucia pije kawę? Może to będzie czas na rozmowę, że rano lepiej napić się czegoś innego, a może… nie „rozczulajmy się” nad tym za bardzo i przejdźmy do innego przykładu. W książce opisane są stereotypy, więc porozmawiamy o nich, zastanówmy się, co widzi dziecko, jak ono to odbiera, powiedzmy o naszych odczuciach. Dziecko sięga po książkę z brokatem? Dobrze, że chce sięgać i dajmy mu taką szansę. Niech ma radość z samodzielnie wybranej lektury. To dla niego duża wartość i radość, poczucie sprawczości i możliwość obcowania z tym, co się samodzielnie wybrało. Bądźmy uważni na „wielkie rzeczy”. Warto zwracać uwagę na dobre ilustracje (szczególnie ważne są relacje tekstu oraz ilustracji, ponieważ mali odbiorcy są uwrażliwieni na błędy takie jak inny kolor włosów bohatera w tekście, a inny na obrazku) oraz poprawnie ortograficznie zapisany tekst książki. Zupełnie nieakceptowalne są publikacje pełne krzywdzących stereotypów lub nieaktualnej wiedzy (na przykład na temat innych ras czy podejścia do zwierząt) lub prezentujące jakąkolwiek przemoc wobec dzieci (fizyczną, psychiczną czy jakakolwiek inną). Ale jeśli nie ma w książce takich rażących, nieakceptowalnych elementów, dajmy sobie przestrzeń i czas na eksperymenty, możliwość złych bądź kiepskich wyborów. Książkę, która nie przypadnie nam do gustu i nie będzie wartościowa dla naszych dzieci, możemy spokojnie odłożyć na półkę lub dać ją komuś, komu sprawi radość. Ważne, by spędzać czas na czytaniu, wykorzystać książki do zabawy, buszować w księgarniach i bibliotekach. Czytać, oglądać, rozmawiać i czerpać z tego bezbrzeżną radość!

dr Oliwia Brzeźniak-Pałgan

Zakończyliśmy drugą edycję programu „CZYTAMY rodzinne historie”!

Za nami ponad trzy miesiące intensywnych działań w ramach drugiej odsłony programu „CZYTAMY rodzinne historie”, realizowanego przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Do udziału w programie zaprosiliśmy nauczycielki i nauczycieli klas pierwszych oraz szkolnych bibliotekarzy i bibliotekarki – osoby, które każdego dnia towarzyszą dzieciom w rozwijaniu czytelniczych pasji i umiejętności.

Rodzinne opowieści z „Wnuczką antykwariusza”

Program oparty był na książce Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak – pięknej i poruszającej historii o Gabrysi, która spędza wakacje u dziadka prowadzącego antykwariat i odkrywa wraz z nim niezwykłe rodzinne opowieści zaklęte w starych przedmiotach. Publikacja, która trafiła w tym roku do pierwszoklasistów w ramach Wyprawki Czytelniczej, stała się inspiracją do rozmów o pamięci, więziach międzypokoleniowych i znaczeniu rodzinnych wspomnień.

Podsumowanie programu

Program został podzielony na dwa etapy. W pierwszym uczestniczące zespoły – dzieci wraz ze szkolnymi opiekunami – realizowały warsztaty literackie w oparciu o przygotowane przez nas scenariusze oraz materiały edukacyjne. Do wspólnej przygody zgłosiło się 727 grup z całej Polski, a w zajęciach udział więzło ponad 14 000 dzieci.

Drużyny, które zrealizowały przynajmniej 4 z 9 proponowanych scenariuszy, mogły wziąć udział w konkursie dokumentującym ich działania. Otrzymaliśmy aż 421  prac – pełnych entuzjazmu, kreatywności i dziecięcej radości z czytania.

Znamy laureatów!

Z radością przedstawiamy listę dziesięciu zwycięskich szkół, które otrzymają nagrody: zestawy książek dla grup konkursowych oraz literackie upominki dla dzieci.

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Suchorzu
  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Garbowie
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Mikołaja Reja w Piotrkowie Trybunalskim
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Braniewie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej
  • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinku
  • Społeczna Szkoła Podstawowa Fundacji AlterEdu
  • Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 8 w Sieradzu

Serdecznie gratulujemy laureatom! Dziękujemy również wszystkim uczestnikom programu za ogromne zaangażowanie, a nauczycielom i bibliotekarzom – za pasję i serce włożone w realizację warsztatów.

Czytanie niemowlętom

Książki w przedszkolu

Spot promocyjny (2024)

Blisko Siebie – świętujemy z wcześniakami

Już 15 czerwca zapraszamy na wzruszające i pełne radości wydarzenie organizowane przez Szpital Położniczo-Ginekologiczny „Ujastek”, czyli coroczne spotkanie wcześniaków i ich rodzin, połączone z obchodami Dnia Dziecka.

To piękna tradycja, która łączy tych, którzy już od pierwszych dni życia musieli stoczyć ważną walkę o zdrowie i rozwój. Spotkanie pod hasłem „Blisko Siebie” to czas wspomnień, wdzięczności i wspólnego świętowania małych i dużych sukcesów wcześniaków i ich najbliższych.

W tym roku do obchodów dołącza Instytut Książki z kampanią „Mała książka – wielki człowiek”, promującą czytanie jako jeden z najważniejszych elementów wspierających rozwój dzieci, także tych urodzonych przedwcześnie.

O godzinie 11:00 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Dorotą Gellner – wybitną poetką i autorką książek dla dzieci, w tym ciepłego i pełnego humory zbioru wierszy „Tyci, tyci”. Książka powstała w ramach naszego programu „Mała książka – wielki człowiek” z myślą o najmłodszych czytelnikach i rocznie trafia do 220 tysięcy noworodków w Polsce. Oprócz wspólnego czytania z poetką przygotowaliśmy dla Was również literackie zagadki i czytelnicze nagrody. Czeka nas czas bliskości, uważności i świetnej zabawy z poezją, która potrafi ukoić, rozbawić i dodać otuchy.

EURead świętuje dwudziestopięciolecie! Instytut Książki na konferencji w Brukseli

EURead to międzynarodowa sieć zrzeszająca 38 organizacji z 27 krajów Europy, które zajmują się przeciwdziałaniem analfabetyzmowi oraz upowszechnianiem czytelnictwa. Celem jej funkcjonowania jest wymiana doświadczeń i tworzenie przestrzeni do współpracy, by stale powiększać społeczność aktywnie czytających Europejczyków. Kluczowym punktem w kalendarzu prac sieci oraz okazją do zacieśnienia partnerstwa jest coroczne spotkanie członków EURead. W tym roku będzie mieć ono szczególny charakter ze względu na 25-lecie istnienia sieci i związane z tym obchody.

Doroczne spotkanie będzie połączone z seminarium sieci Global Network for Early Years Bookgifting zrzeszającej organizacje z całego świata, realizujące programy bookstartowe. Celem programów jest zapewnienie dzieciom bezpłatnego dostępu do książek oraz przypominanie rodzicom i opiekunom o nieocenionych korzyściach wynikających z czytania dzieciom już od narodzin.

Instytut książki jest zaangażowany w działania sieci od 2018 r. w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki niemu do dzieci w trzech grupach wiekowych – niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów – trafiło już niemal 6 milionów wyprawek czytelniczych, a rodzice zostali wyposażeni w praktyczne narzędzia do wspierania rozwoju najmłodszych poprzez czytanie.

Działania Instytutu będą szeroko prezentowane podczas tegorocznej konferencji. Koordynatorki projektu – Katarzyna Humeniuk i Gabriela Dul – opowiedzą o proczytelniczych aktywnościach realizowanych w Polsce: kampanii społecznej promującej rodzinne czytanie [więcej tutaj], projekcie BookStadion [więcej tutaj] oraz szkoleniach dla położnych [więcej tutaj]. Prezentacja dotycząca ostatniego z tematów będzie wygłoszona we współpracy z Marią Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania.

Tegoroczna konferencja EURead odbędzie się w dniach 9–12 czerwca w Brukseli.

Mała książka… wielka sztuka! Wystawy ilustracji z wyprawek czytelniczych w bibliotekach

Z radością zapraszamy biblioteki uczestniczące w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” do udziału w naszym nowym projekcie: „Mała książka… wielka sztuka!”. Przygotowaliśmy wyjątkowe wystawy ilustracji, które biblioteki mogą bezpłatnie wypożyczyć i zaprezentować w swoich siedzibach.

Wystawy składają się z prac wybitnych artystek i twórczyń książek dla dzieci:

Joanny Kłos, Aleksandry Krzanowskiej, Emilii Dziubak.

Ilustracje pochodzą z książek, które wchodzą w skład naszych wyprawek czytelniczych: „Tyci, tyci” autorstwa Doroty Gellner przekazywanej nowo narodzonym dzieciom w szpitalach położniczych; „Krasnala w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka przeznaczonej dla przedszkolaków i rozdawanej w bibliotekach; „Wnuczki antykwariusza” Justyny Bednarek dla pierwszoklasistów, przekazywanej w szkołach podstawowych.

Skąd pomysł na udostępnianie wystaw bibliotekom?

Wierzymy, że twórcze i inspirujące otoczenie sprzyja budowaniu pozytywnych nawyków czytelniczych już od najmłodszych lat. Chcemy, aby biblioteki – tak ważne miejsca na mapie dzieciństwa – mogły tworzyć przestrzenie, które nie tylko zachęcają do sięgania po książki, ale też rozbudzają wrażliwość na sztukę.

Jak wypożyczyć wystawę?

Biblioteki zainteresowane bezpłatnym wypożyczeniem wystawy w ramach projektu prosimy o zapoznanie się z regulaminem (dostępnym TUTAJ) oraz o kontakt mailowy w celu dokonania

rezerwacji: a.ciszek@instytutksiazki.pl.

Uwaga: liczba dostępnych wystaw jest ograniczona.

Granatowe Góry pełne książek, radości i rodzinnych spotkań – relacja z wydarzenia

Za nami wyjątkowe dni pełne literatury, czytelniczych wrażeń i wspólnego świętowania! A wszystko to dzięki naszej tegorocznej współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry – jednego z najciekawszych wydarzeń literackich na festiwalowej mapie Polski.

Literacka przygoda dla najmłodszych

Zanim festiwal oficjalnie się rozpoczął, zaprosiliśmy najmłodszych mieszkańców Wisły do świata książek. Nasz Czytobus, prowadzony przez doświadczonych animatorów – Mateusza Świstaka, Krystiana Truchalskiego i Szymona Pilcha – odwiedził lokalne szkoły podstawowe i przedszkola. Dzieci wzięły udział w czytelniczej wyprawie do biblioteki, gdzie uczestniczyły w warsztatach inspirowanych książką „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek. Dodatkową atrakcją była wystawa ilustracji Emilii Dziubak, autorki szaty graficznej tej publikacji.

Granatowe Pagórki – strefa dla dzieci

Podczas festiwalu strefa Granatowych Pagórków, dedykowana najmłodszym, przyciągnęła dziesiątki rodzin. To miejsce, gdzie literatura łączyła się z kreatywną zabawą, inspirującymi rozmowami i twórczą aktywnością. Warsztaty, spotkania autorskie oraz animacje prowadzone m.in. przez Agatę Romaniuk, Mateusza Świstaka i Krystiana Truchalskiego stworzyły przestrzeń do wspólnego spędzania czasu i odkrywania literatury.

BookStadion – książki i sport

Kulminacyjnym punktem był BookStadion, który w festiwalowy Dzień Dziecka połączył świat książek i sportu. Pokaz trików piłkarskich w wykonaniu Pawła Skóry oraz literacko-sportowe animacje z Pawłem Piwowarczykiem sprawiły, że uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci przez długie godziny.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia i już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, która oddaje jego niepowtarzalną atmosferę!

Dziękujemy, Wisło – do zobaczenia!

Fot. Daniel Franek
Fot. Rafał Soliński
Fot. Krzysztof Puda

Mała książka w chmurach! Instytut Książki i PLL LOT łączą siły

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka małe pasażerki i mali pasażerowie zabiorą ze sobą na pokład wyprawkę czytelniczą. Instytut Książki rozpoczyna współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Europie program bookstartowy. W ramach działań prowadzonych przez Instytut Książki dzieci w całym kraju otrzymują specjalne, dostosowane do wieku wyprawki czytelnicze. Aby zarażać pasją do czytania ruszyliśmy w Polskę z trasą warsztatów „Mała książka w drodze” .Teraz robimy kolejny krok i wzbijamy się w przestworza – czas na „Małą książkę w chmurach”.

We współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT przygotowaliśmy coś specjalnego! 1 czerwca każda mała pasażerka i każdy mały pasażer odlatujący samolotem LOTu z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymają książkę, która umili podniebne chwile. Dystrybuowane tytuły będą dostosowane do wieku i etapu rozwoju dzieci. Młode czytelniczki i młodzi czytelnicy zabiorą na pokład m.in. Tyci, tyci autorstwa Doroty Gellner (z il. Joanny Kłos), Krasnala w Krzywej Czapce Wojciecha Widłaka (z il.Oli Krzanowskiej) oraz Wnuczkę antykwariusza Justyny Bednarek (z il. Emilii Dziubak).

To dopiero początek podniebnych przygód Małej Książki! O kolejnych inicjatywach poinformujemy wkrótce, a już teraz życzymy wszystkim dzieciom zaczytanej podróży i bajecznego lądowania.