Charakterystyczny żółty autobus podjeżdża pod wejście. Ze środka wyskakuje gromadka podekscytowanych maluchów. Zza drzwi wyłania się barwna postać, która wciąga dzieciaki do wnętrza zabytkowego budynku. Czy to pierwsze sceny amerykańskiego serialu? Przekonajcie się, oglądając fotorelację z niecodziennego spotkania w bibliotece.
Jeżeli myślicie, że zaprosiliśmy maluchy na bierne siedzenie i cierpliwe słuchanie przygód literackich bohaterów, jesteście w błędzie! Poziom decybeli, który towarzyszył wydarzeniu, z pewnością obalił stereotyp biblioteki jako poważnego miejsca dla poważnych ludzi. Salwy śmiechu, wykrzykiwane rymy do słów z książki czy tupot małych stóp goniących za niewidzialnymi bohaterami to coś, czego nie zobaczycie na poniższych zdjęciach. Jednak uśmiech na twarzach uczestników mówi sam za siebie.
Wszystko za sprawą charyzmatycznego prowadzącego – Mateusza Świstaka – opowiadacza i autora bloga baśnienawarsztacie.pl, który historie z książki Pierwsze wiersze dla… przeniósł do bibliotecznej sali. Wyszukiwanie rymów do słów z wierszy, imitowanie zachowania ich bohaterów czy tworzone naprędce rysunki do opowiadanych utworów pochłonęły młodych czytelników bez reszty.
Interaktywne rysowanie, storytelling oraz szereg zabaw ruchowych pomogły zaangażować dzieci w literaturę wszystkimi zmysłami. Dodatkową atrakcją było pojawienie się w pod koniec spotkania bohaterów Pierwszych wierszy – pieska, kotka i sowy – którzy wręczyli uczestnikom czytelnicze podarunki.
Projekt pilotażowy, w ramach którego najmłodsze przedszkolaki (trzylatki) otrzymują w prezencie wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze (książkę oraz Kartę Małego Czytelnika), cały czas trwa! W przyszłym roku już pełną parą będziemy zapraszać wszystkie przedszkolaki wraz z opiekunami do bibliotek po Wyprawkę Czytelniczą oraz zachęcać je do jak najczęstszego wypożyczania książek, za które otrzymają naklejki, a po uzbieranie kompletu 10 naklejek – dyplom Małego Czytelnika.
Na trasie literackiej ekipy znalazły się biblioteki w Katowicach (warsztaty w ramach festiwalu Ars Cameralis), Radomsku, Lesznie, Olsztynie. Odwiedziliśmy także przedszkola w Mielcu, Brzegu i Malborku. Wideorelację z przedszkola możesz obejrzeć tutaj.
Więcej informacji o projekcie dla trzylatków znajdziesz tutaj.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega praca opowiadacza, przeczytaj nasz wywiad z Mateuszem tutaj.
[envira-gallery id=”1656″]