Jeśli odwiedzacie naszą stronę, to z pewnością wiecie, jak ważna jest obecność literatury w życiu Waszego dziecka już od pierwszych miesięcy życia – w końcu mała książka buduje wielkiego człowieka! Jednak co zrobić wtedy, kiedy Wasza Pociecha niechętnie sięga po książki i nudzi się podczas czytania?
Oto kilka propozycji, które pomogą sprawić, że czytanie stanie się dla Waszego dziecka prawdziwą przyjemnością:
• Niezmiernie ważny jest przykład, jaki dziecku dają najbliżsi. Jeśli Maluch dorasta wśród książek: widzi, że rodzice sami czytają i traktują ten czas jako atrakcyjną rozrywkę, a domową przestrzeń, w tym pokoik dziecięcy, wypełniają rożne książki, to sięganie po nie stanie się naturalne, będzie częścią rodzinnych rytuałów. Dla małych dzieci rodzice i najbliżsi członkowie rodziny są najważniejszym wzorem, próbują więc naśladować ich w codziennych czynnościach. Jeśli sami regularnie czytamy, pokazujemy Maluchowi, że czytanie jest wartością ważną dla rodziny. Czytający rodzice zarażają dzieci miłością do książek.
• Książki stają się dla dziecka szczególnie bliskie, jeśli pomagają mu poznać i zrozumieć otaczający go świat, jeśli rozwijają jego zainteresowania lub są wsparciem w rozwiązywaniu dziecięcych problemów. Starajmy się zatem tak dobierać książki, żeby podejmowały tematy, które aktualnie interesują dzieci, np. odpowiadają ich pasjom czy sytuacjom – także tym trudnym – w których się znalazły (narodziny rodzeństwa, rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, pierwsze relacje koleżeńskie). Bardzo ważne jest też, by książka była dostosowana do wieku dziecka.
• Pozwólmy, aby dziecko samo wybrało książkę, jaką chce przeczytać. Może zainspiruje je okładka, ilustracje na rozkładówkach, temat czy tytuł książki? Warto też wybrać się z Maluchem do pobliskiej biblioteki albo księgarni. Spotkanie z bibliotekarzem czy księgarzem, który zaprezentuje dziecku książki i pomoże wybrać tę najciekawszą, może być dla niego ekscytującym i niezapomnianym przeżyciem. Będzie to też doskonałą okazja, żeby opowiedzieć najmłodszym, skąd książki trafiają na ich półki albo czym jest biblioteka. Zapytajcie bibliotekarza, czy w Waszej bibliotece organizowane są spotkania i warsztaty dla najmłodszych – ważne, żeby dziecko jak najwcześniej zaprzyjaźniło się z przestrzenią biblioteczną i traktowało ją jako miejsce, do którego chętnie się wraca.
• Spróbujcie wypracować nawyk czytania – niech stanie się ono Waszą rodzinną tradycją. Może warto wybrać jedną stałą porę dnia albo miejsce na czytanie? Wiele dzieci lubi czytanie tuż przed snem, które pełni ważną rolę: uspokaja i pozwala uregulować emocje z całego dnia. Dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważne jest czytanie generacyjne – jeśli Maluch czyta wraz z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem, to tworzy się między nimi wyjątkowa więź i bliskość, które dają poczucie bezpieczeństwa.
• Podczas czytania wejdźcie z dzieckiem w interakcję. Jeśli książka jest obrazkowa, możecie na różne sposoby tworzyć opowieści do ilustracji i zachęcać dziecko, by wymyśliło swoją wersję wydarzeń. Jeśli książki mają fabułę, możecie tworzyć alternatywne zakończenia dla opisanych historii. Zgadujcie, co wydarzy się dalej, jak postąpi bohater, zadawajcie pytania do przeczytanych treści – niech staną się one dla Was pretekstem do rozmowy lub poszerzania wiedzy na jakiś temat.
• Spróbujcie połączyć książkę z innymi aktywnościami, które mogą zainteresować dziecko. Możecie stworzyć własne rysunki, które zilustrują przeczytaną historię, wcielić się w książkowych bohaterów i odegrać scenki albo wybrać się na wycieczkę do miejsc związanych z książką.
• Ważne jest nie tylko to, co czytamy, ale też sposób, w jaki czytamy. Niech Wasze czytanie będzie dynamiczne i pełne ekspresji. Spróbujcie wcielać się w postaci książkowe, naśladować dźwięki, zmieniać barwę głosu. Sprawi to, że lektura znacznie łatwiej i szybciej zafascynuje Wasze dziecko. Aktorskie triki, które urozmaicą czytanie, znajdziecie na przygotowanych dla Was vlogach:
https://www.youtube.com/watch?v=yjAKtVCgevY
https://www.youtube.com/watch?v=-YqIAhQF1UA&t=37s
https://www.youtube.com/watch?v=jWA1foEt6PM