Jak zachęcić dziecko do korzystania z zasobów biblioteki?

Świat książek fascynuje i wciąga bez reszty – pod warunkiem, że zechce się do niego wejść. Dlatego tak ważne jest zachęcanie do kontaktu z książkami już od pierwszych lat życia. Biblioteka jest jednym z miejsc, w którym czekają wartościowe publikacje. Z jej zasobów mogą korzystać już przedszkolaki! Sprawdź, jak zachęcić dziecko do regularnego odwiedzania tej instytucji kultury.

Krok 1: Odkryj sam, co oferują nowoczesne biblioteki

Zastanów się, kiedy ostatni raz byłeś w bibliotece? Jeśli nie do końca pamiętasz… czas to zmienić. W ostatnich latach wiele z tych instytucji kultury zupełnie zmieniło swoje oblicze. Z ponurych przestrzeni zamieniły się w centra integracji lokalnej społeczności i innowacyjne mediateki. Dziś każdy, bez względu na zainteresowania czy wiek, znajdzie tu mnóstwo propozycji dla siebie. Odkryj je, zanim zarazisz swoją pasją dziecko!

Krok 2: Czytaj z dzieckiem

Pasja do książek rozpoczyna się w domowym zaciszu. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. A skoro tak, zadbaj, aby Twoja pociecha miała częsty kontakt z książką. Na początku możesz sięgnąć po publikacje przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Niezwykle istotne jest też czytanie dziecku na dobranoc – to sposób na wzmocnienie dziecięcej wyobraźni i rozbudzenie ciekawości świata.

Krok 3: Wybierz się do swojej biblioteki

W swojej okolicy na pewno znajdziesz bibliotekę z działem dziecięcym. Już wizyta w tym wyjątkowym miejscu stanie się reklamą samą w sobie. Młodemu czytelnikowi na pewno spodoba się bajkowy kącik czytelniczy oraz dostępne dla dzieci zasoby, które poza książkami obejmują też np. gry planszowe czy płyty DVD z ulubionymi kreskówkami.

To jednak nie wszystko! Dodatkowym motywatorem dla dziecka będzie specjalna wyprawka przygotowana dla przedszkolaków w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Młody czytelnik otrzyma książkę „Pierwsze czytanki dla…”, a także specjalną kartę. Każda kolejna wizyta w bibliotece będzie nagradzana kolejną pieczątką w tym „dokumencie”. A gdy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelniczą pasję.

Warto też rozmawiać z dzieckiem o książkach, z którymi ma ono kontakt, i aktywnie uczestniczyć w przygodzie z czytaniem. Czym skorupka za młodu nasiąknie… Zdecydowanie warto!