Czytanie niemowlakom – czy to dobry pomysł? Ta forma kontaktu z maluszkiem niesie za sobą ogrom korzyści: buduje więź między rodzicem a pociechą, pozwala dziecku oswoić się z brzmieniem języka, uspokaja i korzystnie wpływa na rozwój kompetencji poznawczych. Pytanie więc nie „czy” a „co” czytać niemowlakowi.
Na początek najważniejsze: kiedy warto zacząć czytać? Odpowiedź jest prosta – możesz to zrobić nawet jeszcze przed porodem, a potem – w momencie, kiedy znajdziesz odpowiedni czas i siłę na taką formę aktywności.
Czytaj, cokolwiek zechcesz
Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy będziesz mu czytać, skoncentruje się przede wszystkim na spokojnym tonie Twojego głosie oraz rytmie i „melodii” słów. Dlatego możesz sięgnąć po dowolną książkę. Najlepiej jednak, by była to pozycja przeznaczona dla dzieci. Możesz wybrać klasykę, np. baśnie braci Grimm lub Andersena czy jedną ze swoich ulubionych lektur z dzieciństwa.
Książki sensoryczne i kontrastowe – idealne na początek
Kiedy Twój maluch nieco podrośnie i będzie miał mniej więcej 6 miesięcy, możesz podjąć pierwsze próby zapoznania go z formą książki. Oczywiście sięganie po typowe publikacje, wydane na standardowym papierze i z miękką okładką, nie będzie dobrym pomysłem. Najlepiej sprawdzą się książki przygotowane specjalnie dla maluchów. Mogą to być:
- książki sensoryczne, które wspierają wszechstronny rozwój kompetencji poznawczych – Twoja pociecha, przewracając kolejne strony, natknie się na rozmaite tekstury oraz bajecznie kolorowe elementy, które na dodatek będą wydawały dźwięki. To zmotywuje dziecko do dalszego odkrywania magii książeczek samych w sobie,
- książki kontrastowe – na przykład z serii „Dobra książeczka”, które prezentują obrazki bez tekstu, w żywych, kontrastujących ze sobą kolorach i ciekawych kształtach. Takie publikacje będą przede wszystkim stymulowały wzrok dziecka.
Czytaj wspólnie z niemowlakiem
A jeśli już mowa o samym czytaniu, a nie tylko o oswajaniu się dziecka z formą książki, to dobrze sięgnąć np. po:
- książki dźwiękonaśladowcze – to np. publikacje takie jak „Jano i Wito w trawie” czy fantastyczna „Księga dźwięków”, a także seria „OnoMaTo”,
- książki z dziurami oraz okienkami – idealne nie tylko do oglądania, dotykania, ale i wspólnego czytania.
Nadal możesz również usypiać pociechę, sięgając po rozmaite bajki i baśnie. Im starsze będzie dziecko, tym więcej czasu zechce spędzać z książką. Gdy zaś osiągnie wiek przedszkolny, przyjdzie czas na zapisanie go do biblioteki!