Książki towarzyszą nam przez całe życie. Te pierwsze pojawiają się już w życiu malucha lub przedszkolaka i… zostają na dłużej. Jeśli zależy Ci na wszechstronnym rozwoju Twojej pociechy, koniecznie zadbaj o rozbudowany księgozbiór, pełen publikacji dla najmłodszych. Czemu więcej znaczy lepiej? Mamy dla Ciebie kilka argumentów.
Każda książka dla dzieci to nowa przygoda
Nie ma dwóch takich samych historii. Każda wnosi w życie Twojej rodziny coś nowego – wartościowy morał, inspirującą opowieść czy po prostu zabawne żarty, które sprawiają, że podczas wspólnej lektury śmiejecie się do rozpuku.
Warto przy okazji pamiętać, że książki dla dzieci to nie tylko literatura piękna. W domowym księgozbiorze warto też znaleźć miejsce na pozycje edukacyjne, a także publikacje sensoryczne przeznaczone dla najmłodszych dzieci.
Dziecięce książki „rosną” razem z małym czytelnikiem
O ile z 2-3-latkiem będziesz „czytać” przede wszystkim książki sensoryczne i te, w których liczba ilustracji przeważa nad ilością tekstu, o tyle w kolejnych latach dziecko będzie oczekiwało dłuższych opowieści z większą liczbą wątków. Dlatego naturalne jest, że dziecięca domowa biblioteczka rośnie z roku na rok.
Kompletowanie serii wydawniczych
Jeśli Twoje dziecko pokochało książkę z lubianego cyklu, dobrym pomysłem będzie stopniowe rozbudowywanie kolekcji o następne. Dobrze znani i lubiani bohaterowie oraz szata graficzna sprawią, że maluch będzie się czuł w towarzystwie kolejnych publikacji jak w domu.
Każdego wieczoru coś nowego
Czytasz dziecku na dobranoc? Im większą kolekcję dziecięcej literatury zgromadzisz, tym więcej zyskasz możliwości wyboru kolejnej historii. Na początku to Ty jako rodzic będziesz wybierał nowe bajki. Z czasem jednak, gdy maluch oswoi się ze światem książek, możesz jemu przekazać możliwość wyboru. Dzięki temu stanie się jeszcze bardziej zaangażowany w wieczorny rytuał.
Co zrobić z bogatym księgozbiorem, kiedy dziecko dorośnie?
Przed Tobą co najmniej kilka możliwości. Możesz np.:
- pozostawić książki w rodzinnym domu, z uwagi na ich wartość sentymentalną,
- przekazać je kolejnemu pokoleniu – np. sprezentować dzieciom krewnych lub pozostawić dla przyszłych wnuków,
- przekazać wybranemu domu dziecka lub lokalnej bibliotece.
Jak zatem widać, rozbudowana kolekcja literatury dziecięcej zawsze znajdzie nowych czytelników.