Książki, które nauczą twoje dziecko troski o przyrodę

Dbanie o środowisko to obowiązek każdego z nas. Nasze działania mają bowiem kluczowy wpływ między innymi na to, jakim powietrzem oddychamy oraz które gatunki zwierząt możemy podziwiać na własne oczy. Na tej samej Ziemi będą również dorastać nasze dzieci, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć je właściwego dbania o planetę. Jakie książki mogą nam w tym pomóc?

Zacznijmy od sprzątania

Edukację ekologiczną dziecka powinno zacząć się od codziennego problemu, jakim są śmieci. Stykamy się z nimi niemal każdego dnia, dlatego ważne jest, aby twoja pociecha już od najmłodszych lat życia uczyła się ich odpowiedniej segregacji. Doskonałą książką, która wyjaśni najmłodszym, jak postępować z odpadami, jest Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Tytułowa bohaterka nie tylko podpowie, w jaki sposób segregować śmieci, ale również co robić, aby ograniczyć ilość plastiku. Jeśli jesteś rodzicem starszego dziecka, warto sięgnąć po książkę Śmieciogród Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Dzięki niej twoja pociecha będzie mogła dowiedzieć się więcej na temat idei zero waste.

Smog to nie bajka

Zanieczyszczone powietrze to bardzo poważny problem, który dotka każdego z nas. Warto, aby twoje dziecko miało świadomość, że unoszący się nad miastem smog jest równie niebezpieczny co znany z bajek, pożerający księżniczki smok. Przeznaczona dla najmłodszych dzieci książka Doroty Łoskot-Cichockiej pod tytułem Smog w centrum miasta sprawi, że twoja pociecha nie tylko postawi kolejny krok w nauce czytania, ale jednocześnie dowie się więcej na temat ochrony środowiska.

Być eko na co dzień  

Dbanie o planetę to także odpowiednie zachowanie w sytuacjach codziennych, takich jak zużywanie prądu czy wody. Twoje dziecko z pewnością zainteresują przygody Ekonieboraka z książki Draka Ekonieboraka autorstwa Emilii Dziubak, Elizy Saromy-Stępniewskiej i Iwony Wierzby. Jej bohater absolutnie nie świeci przykładem, ale dzięki temu młody czytelnik dowie się, jak nie powinno się postępować i dlaczego marnowanie wody i prądu jest złe. Ciekawą propozycją jest także Tosia i żarówka Agaty Loth-Ignaciuk. Dzięki tej książce twoje dziecko nauczy się, że wiele czynności można wykonywać przy wyłączonym świetle elektrycznym.

Zwiększanie świadomości ekologicznej u młodego człowieka jest bardzo ważne. Zadbaj o to, aby twoje dziecko już od najmłodszych lat życia uczyło się dbania o środowisko naturalne naszej planety. Dzięki temu będzie mogło żyć w bardziej przyjaznym świecie.