Pierwsze dni w przedszkolu, przeprowadzka, choroba bliskiej osoby, pojawienie się młodszego rodzeństwa… jest wiele sytuacji, które mogą być dla dziecka ogromnym wyzwaniem emocjonalnym. Młody człowiek, który wciąż rozwija kompetencje emocjonalne i społeczne, jest bardziej podatny na silną reakcję na zmiany. Co zrobić, aby je oswoić i złagodzić stres? Odpowiedzią mogą być historie bohaterów książek, którzy mierzą się z trudnymi sytuacjami.
Regularny kontakt dziecka z książką nie tylko pobudza jego wyobraźnię, ale też pozwala budować więź między rodzicem a jego pociechą. Odpowiednio dobrane publikacje mogą też pełnić funkcję terapeutyczną. Dlaczego? Ponieważ dziecko, poznając historię podobną do jego własnej, może utożsamić się z jej bohaterami i zainspirować się ich sposobem postępowania. A po jakie książki warto sięgnąć? Oto kilka przykładów wartych uwagi.
Seria „Tupcio Chrupcio”
Seria o Tupciu Chrupciu jest jedną z ulubionych przez maluchy. Przedstawia historie oswajające m.in. pierwszy dzień w przedszkolu, rezygnację z pieluszek, wizytę u lekarza, powrót mamy do pracy czy pojawienie się rodzeństwa. Bogato ilustrowane, angażujące historie są idealne na dobranoc i nie tylko.
Seria „Mądra Mysz”
Jej bohaterem są sympatyczne przedszkolaki: Maks (w publikacjach dla chłopców) oraz Zuzia (książki dla dziewczynek), które przeżywają najróżniejsze przygody związane z nowymi sytuacjami, takimi jak np. pierwsze nocowanie u babci i dziadka, wypadanie zęba czy pierwsza wizyta na basenie lub u fryzjera. Pięknie ilustrowane, sympatyczne historie mogą być pretekstem do rozmowy przygotowującej dziecko na nowe zdarzenia.
Seria „Kicia Kocia”
Wesoła kotka Kicia Kocia przeżywa różne przygody – bardzo podobne do tych, których doświadczają małe dzieci. Dlatego wspólna lektura książek o jej historiach może być pouczająca dla pociechy. W serii ukazały się m.in. książki o przygodach kotki z pierwszym dniem w przedszkolu, pojawieniem się na świecie rodzeństwa, wizytą na plaży, chorobą, burzą czy problemami z zasypianiem.
Warto zerknąć również na serie, których bohaterami są: żółw Franklin, ciekawski przedszkolak Kajtuś czy sympatyczna Królewna Lenka. Dobrym pomysłem jest czytanie z dzieckiem jednego cyklu wydawniczego – tak, aby Młody Czytelnik zapoznał się ze światem ulubionych bohaterów i jeszcze lepiej reagował na kolejne bliskie mu historie.