Kwartalny przegląd książek dla dzieci (cz. I)

Znacie już na pamięć wszystkie książki, które czytacie razem z Waszymi Maluchami, i zastanawiacie się, o jakie tytuły wzbogacić domową biblioteczkę? A może szukacie podpowiedzi, po które nowości wydawnicze warto sięgnąć, by zrobić wyjątkowy prezent Waszym dzieciom? Jeśli tak, to chętnie spieszymy Wam z pomocą w krótkim przeglądzie najciekawszych pozycji wydanych w pierwszym kwartale 2018 r.

W tym tygodniu dwie odsłony z propozycjami przygotowanymi z myślą o najmłodszych czytelnikach, a już za tydzień lista tytułów, które z pewnością zadowolą niejednego przedszkolaka.

***

Rodzicom chcącym rozwijać ze swoimi Maluchami umiejętności językowe z książką w ręku polecamy trzeci tom przygód uroczego Pucia, który tym razem wyrusza z rodzinką na ferie zimowe (Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania, Marta Galewska-Kustra, il. Joanna Kłos, wyd. Nasza Księgarnia). W najnowszej części serii nadchodzi czas na wzbogacanie zasobu słów dziecka, rozwijanie mowy zdaniowej oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika). Prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami książka w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka, dając przy tym wiele zabawy.

***

Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu małego dziecka i pierwszymi przewodnikami po świecie – zarówno tym rzeczywistym, jak również literackim. To oni uczą pierwszych słów, ofiarują pierwsze książki i okazują bliskość podczas chwil spędzonych na wspólnej lekturze. Książka Mayany Itoiz Moja mama (wyd. Babaryba) to wzruszająca opowieść o miłości i wieczornych rytuałach, o wspólnym opowiadaniu bajek, które nie tylko przygotowują do snu, ale też wzmacniają uczuciową wieź między rodzicem a dzieckiem.

***

Dwie książki o relacji dziecko-rodzic przygotował dla Was też Guido van Genechten. Kartonikowe książki kontrastowe  Mamusie z dziećmi oraz Tatusiowie z dziećmi  (wyd. Nasza Księgarnia) zaprojektowane są z myślą o niemowlętach: czarno-białe, proste ilustracje stymulują ich wzrok i wspierają rozwój. Publikacje są idealne na rozpoczęcie przygody „czytelniczej” już w pierwszych miesiącach życia dziecka.  A nieco starszym Maluchom pokazują, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, też mają swoje rodziny.

      

***

W świat form i kolorów wprowadzi najmłodszych również trzyczęściowa seria „Pierwsze obrazy” (Joanna Merkuria Czerwińska, Praptaki i inne zwierzaki, Rogacze i przeżuwacze, Pasterze i tancerze, wyd. Dwie Siostry), uwzględniająca kolejne etapy rozwoju dziecka. W pierwszej części znajdziecie proste kontrastowe ilustracje, w drugiej pojawiają się szczegóły, a w trzeciej – kolor i złożone kompozycje. Wszystkie wykorzystane przez autorkę motywy pochodzą z autentycznych prehistorycznych malowideł i petroglifów z całego świata. „Pierwsze obrazy” dostarczą rodzicom i dzieciom pretekstu do wspólnego odgadywania kształtów, nazywania zwierząt czy układania opowieści. Poprzez zapoznawanie najmłodszych z najdawniejszą ludzką twórczością pomogą rozwijać ich wrażliwość na sztukę.

       

      

***

Dla Maluchów, które lubią zasypiać przy spokojnym głosie rodzica czytającego książki-usypianki, prawdziwa gratką będzie zbiór Raz, dwa, trzy, zaśnij ty! (Dorota Kassjanowicz, il. Małgorzata Herba, wyd. Znak Emotikon). Jedenaście wierszyków tworzących wyliczankę przed snem – dla śpiochów i nieśpiochów– opowiada o tym, jak przyjemnie jest spać i śnić, a pięknie ilustracje Gosi Herby, utrzymane w spokojnych, „wieczornych” barwach,  pokazują, że sen to naprawdę fascynująca przygoda, w której wszystko może się zdarzyć.