Bibliotekarze o projekcie: Biblioteka Miejska w Górze

W naszym nowym cyklu zapraszamy Was, Drodzy Czytelnicy, do przeczytania, jak projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest w różnych bibliotekach w całej Polsce. Dziś zapraszamy do Biblioteki Miejskiej w Górze.

Biblioteka Miejska w Górze już kolejny raz wzięła udział w projekcie „Mała książką – wielki człowiek” i kolejny raz jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów – zyskujemy bowiem nowych czytelników, ale zachęcamy także tych stałych do systematycznych wizyt w bibliotece.
Wyprawka, którą Mały Czytelnik dostaje w prezencie, są z pewnością bardzo miłą niespodzianką, zarówno dla samego dziecka, jak i dla opiekuna. Przede wszystkim zachęca do tego, aby odwiedzić bibliotekę i motywuje osoby, które miały w planie zapisać się do wypożyczalni, by w końcu to zrobiły.
Uśmiech dziecka, które dostaje w prezencie książkę, działa bardzo pozytywnie na bibliotekarza, ale także na rodzica, starającego się zachęcić dziecko do czytania. Nieśmiałość, która towarzyszy często przy pierwszej wizycie w bibliotece, zostaje przełamana tym miłym akcentem.
Książeczka jest kolorowa, ma piękne ilustracje, a przede wszystkim teksty są dostosowane do wieku dzieci, które biorą udział w projekcie. Poradnik dla rodziców dodatkowo pomaga nieśmiałym rodzicom (tacy też przychodzą do biblioteki), a sympatia, jaką są obdarzani, dodaje odwagi i zachęca do stałych i częstych wizyt w bibliotece.
Jestem pewna, że takie akcje budzą w odbiorcach naprawdę wiele pozytywnych emocji, a dzielenie się książką, wiedzą i miłym słowem często wręcz przełamuje „pierwsze lody” i pozwala dziecku, a także opiekunowi, poczuć się w bibliotece „jak u siebie”. Taki jest właśnie odbiór akcji „Mała książka – wielki człowiek organizowanej przez Instytut Książki w Bibliotece Miejskiej w Górze, w której  staramy się bardzo dbać o czytelników – tych starszych, ale i tych najmłodszych.
Joanna Kietlińska – bibliotekarz
Oddział Dziecięcy Biblioteki Miejskiej w Górze
zdjęcie: Biblioteka Miejska w Górze