Nowe książki dla dzieci i młodzieży

Nie bez powodu mówi się, że książka dziecięca to „polskie dobro eksportowe” – od wielu lat nasze utwory dla najmłodszych cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem za granicą. Zdobywają najważniejsze nagrody branżowe, prezentowane są na prestiżowych wystawach, a dzięki tłumaczeniom i zagranicznym wydaniom trafiają do małych czytelników w wielu zakątkach świata.

Druga edycja katalogu Polish Books for Children and Young Adults przygotowana w 2020 r. przez Instytut Książki powstała z myślą o zagranicznych wydawcach zainteresowanych polską książką dla dzieci, aby przybliżyć im najciekawsze nowości wydawnicze. W katalogu zostały zaprezentowane 32  tytuły, autorstwa najwybitniejszych polskich pisarzy i poetów oraz  znanych i cenionych ilustratorów, z których wiele zostało uhonorowanych najważniejszymi nagrodami i wyróżnieniami literackimi. W wyborze książek, podzielonych na pięć kategorii wiekowych, pomogło nam grono ekspertów – literaturoznawców, pedagogów, promotorów kultury, osób od lat współtworzących polski rynek książki dziecięcej, którzy opracowali także autorskie rekomendacje. Szatę graficzną katalogu zaprojektowała młoda, lecz już doceniona w świecie ilustracji dziecięcej artystka – Dominika Czerniak-Chojnacka, laureatka m.in. wyróżnienia BolognaRagazzi Award.

Polska wersja katalogu Nowe książki dla dzieci i młodzieży skierowana jest natomiast przede wszystkim do rodziców, dziadków, bibliotekarzy i wszystkich osób poszukujących mądrych, wartościowych i pięknie wydanych książek dla najmłodszych.

Katalog można znaleźć pod tym adresem.