O kampanii „Mała książka – wielki człowiek” na ogólnopolskiej konferencji SBP

Już w najbliższy poniedziałek, 18 czerwca, będziemy mieli przyjemność opowiedzieć o działaniach realizowanych w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” podczas ogólnopolskiej konferencji „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”.  Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie.

Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe „wyprawki czytelnicze”. Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

Od grudnia 2017 r. rozdaliśmy już 90 tys. wyprawek czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce i nie zwalniamy tempa – już we wrześniu rozpoczniemy kolejny etap projektu bookstartowego skierowany do trzylatków. Niezwykle ważną rolę odegrają w nim  bibliotekarze – nieocenieni przewodnicy po świecie czytelnictwa – których podczas konferencji w sposób szczególny chcemy zaprosić do współpracy.

Konferencja: „Obecność książki w życiu młodego pokolenia” odbędzie się 18-19 czerwca 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.

Jak zapowiadają organizatorzy, celem konferencji jest przyjrzenie się temu, co dzieje się w bibliotekach dziecięcych i młodzieżowych, z uwzględnieniem włączania się bibliotekarzy w realizację nowej podstawy programowej oraz wykorzystania technologii umożliwiających promocję książki i czytelnictwa. Połączenie teorii i praktyki pozwoli poznać najnowsze trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poezję i książki obrazkowe. Konferencja umożliwi także uchwycenie najważniejszych tendencji we współczesnym czytelnictwie dzieci i młodzieży. Wiedza o tym, jak kształtują się zainteresowania czytelnicze, jakie są dostępne teksty i jakie możliwości dają technologie, ułatwi poznanie „dobrych praktyk”, działań, które się najlepiej sprawdzają w pracy z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym.

Program wydarzenia można znaleźć tutaj.