Obraz zamiast słów cz. 2

Nasze maluchy mają wyjątkowe szczęście, że urodziły się w tej części Europy. A to za sprawą jednych z najpiękniejszych ilustracji, jakie znajdują się w polskich książkach dla dzieci. Świadczą o tym nie tylko wyróżnienia przyznawane polskim ilustratorom na całym świecie, ale też reakcje dzieci oglądających zilustrowane przez nich publikacje.

Dziś zaprezentujemy sylwetki pięciu wyjątkowych ilustratorek książek dla dzieci. Gorąco zachęcamy do szukania ich prac na półkach bibliotek i księgarni. Mamy nadzieję, że zachwycicie się nimi tak jak my!

1. Elżbieta Wasiuczyńska

Malarka i ilustratorka kilkudziesięciu książek dla dzieci. Uzyskała liczne wyróżnienia, m.in. za ilustracje do popularnej serii Wojciecha Widłaka o Panu Kuleczce, a także nagrodę jury dziecięcego za Trzy świnki autorstwa Z. Staneckiej. Jej ilustracje charakteryzuje wyjątkowe ciepło, co sprawia, że są idealne na sezon jesienno-zimowy. Sprawdźcie sami!

(Wojciech Widłak, Pan Kuleczka, fotografia: empik.com)

2. Emilia Dziubak

Jako autorka lub współautorka posiada w swoim dotychczasowym dorobku 36 książek dla dzieci. Należy do ścisłej czołówki polskich ilustratorów młodego pokolenia. Jej książka Gratka dla małego niejadka znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w 4. edycji konkursu CJ Picture Book Awards. Wszystkie dzieciaki bardzo chętnie spędzają z panią Emilią czas nie tylko w jadalni, ale nawet cały Rok w lesie, a to oczywiście za sprawą jej arcyciekawej książki pod tym tytułem.

(Emilia Dziubak, Rok w lesie; fot. kulturaliberalna.pl)

3. Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska to autorka picture books, czyli książek obrazkowych. Zdobywczyni ilustratorskiego Oscara, czyli Bologna Ragazzi Award za opowieść Oczy, która jest historią o poznawaniu świata poprzez zmysły. W swoich książkach stawia mądre pytania, ważne dla czytelników w każdym wieku. Stworzyła też piękną rysowaną opowieść o wielkim polskim pedagogu, Januszu Korczaku, której okładkę możecie zobaczyć poniżej. Na koniec ciekawostka – to jedyna polska autorka, która ma swój fanklub w Korei Południowej!

(Iwona Chmielewska, Pamiętnik Blumki; foto: mediarodzina.pl)

4. Marta Ignerska

Projektantka, graficzna i ilustratorka. Uznawana za jedną z najzdolniejszych graficzek młodego pokolenia. Zilustrowana przez panią Martę książka Wszystko gra  z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel zdobyła m.in. tytuł  Książki Roku polskiej sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych oraz prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi Award. Opowiada o muzykach, instrumentach oraz o tym, jak funkcjonuje i działa orkiestra. Przy książkach z ilustracjami pani Marty nie sposób się nudzić, a wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach! Nie wierzycie? Otwórzcie jedną z nich!

(Przemysław Wechterowicz, Marta Ignerska, Alfabet; foto: czytanki-przytulanki.blogspot.com)

5. Aleksandra Woldańska-Płocińska

Co dwie brody to nie jedna, kompendium wiedzy o zaroście autorstwa pani Aleksandry to zabawna pozycja dla małych i dużych. Jednak jeżeli wasze dzieci jeszcze niekoniecznie interesują się zarostem, sięgnijcie po Pierwsze urodziny prosiaczka, książkę opowiadającą o warzywach Marchewkę z groszkiem oraz Drugie urodziny prosiaczka, których główny bohater jest już prawie dorosłą świnką. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że dzieci kochają te ciepłe, pełne humoru książeczki.

(Aleksandra Woldańska-Płocińska, Drugie urodziny prosiaczka; foto: lubimyczytac.pl)