Od dziś wystawa „Raz, dwa, trzy – czy ta my” w Bydgoszczy

Już dziś w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy otwarcie mobilnej wystawy promującej czytelnictwo wśród dzieci i rodziców, „Raz, dwa, trzy – czy ta my”, którą przygotował Instytut Książki.

„Raz, dwa, trzy – czy ta my” to poświęcona literaturze dziecięcej i czytelnictwu dzieci wystawa, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na znaczenie czytania w rozwoju dziecka, prezentacja ciekawych lektur dla najmłodszych, a także przybliżenie kampanii społecznej Instytutu Książki, „Mała książka – wielki człowiek” oraz towarzyszącej jej książki „Pierwsze wiersze dla…”, którą otrzymują rodzice niemowląt w szpitalach na terenie całej Polski.

Wystawa skierowana jest w pierwszej kolejności do dzieci w wieku do dziesięciu lat i do rodziców. W jej ramach będzie można zapoznać się z dziełami autorstwa najbardziej utalentowanych polskich autorów książek dla dzieci i ilustratorów, m.in. nagrodzonej niedawno prestiżową BolognaRagazzi Award Dominiki Czerniak-Chojnackiej (za książkę „Kominiarz/piekarz”), wyróżnionej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY i Instytutu Książki Joanny Bartosik (seria „RAZ – DWA – TRZY”) Rafała Witka i Emilii Dziubak („Koala nie pozwala”), Wojciecha Widłaka i Elżbiety Wasiuczyńskiej (seria „Pan Kuleczka”), Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (seria „Basia”) czy takich klasyków jak duety Maria Terlikowska i Stefan Zamecznik oraz Czesław Janczarski i Zbigniew Rychlicki („Miś Uszatek”).

Wystawa zawiera elementy interaktywne, między innymi siedem plansz obrotowych w formie książki i jedną w formie walca, która układa się w literacką opowieść.

Poniżej przedstawiamy jej dalszy harmonogram:

  • Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew – od 13 lipca do 11 sierpnia
  • Międzychód, Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie – od 26 lipca do 12 sierpnia
  • Złotów, Miejska Biblioteka Publiczna w Złotowie – II połowa sierpnia
  • Warszawa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – I połowa września
  • Słupca, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy – II połowa września
  • Białystok, Książnica Podlaska – I połowa października
  • Międzyrzecz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzyrzecz – II połowa września

Wystawę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy będzie można oglądać do 12 lipca.