Poznań: Nowa odsłona targów książki dla dzieci i młodzieży

Pod nową nazwą odbędą się w Poznaniu tegoroczne targi książki dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie odbędzie się między 23 a 25 marca jako XVII Poznańskie Targi Książki „Pegazik”.

Do tej pory to promowane jako największe w kraju wydarzenie poświęcone książkom dla najmłodszych i dla dorastających czytelników znane było jako Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.

W tym roku organizatorzy w sposób szczególny chcą upamiętnić twórczość zmarłej w ubiegłym roku Wandy Chotomskiej – poetki, pisarki, autorki ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Wśród laureatów tegorocznej nagrody Pegazika znalazł się twórca Tytusa, Romka i A’Tomka Henryk Jerzy Chmielewski.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że odbywająca się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich impreza łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa. Zaznaczają też, że czytanie książek kształtuje wyobraźnię i wrażliwość dzieci już od najmłodszych lat. Impreza ma uczyć szacunku dla książki i przyzwyczajać najmłodszych do obcowania z dobrze napisanymi, zilustrowanymi i wydanymi dziełami.

W programie wydarzenia znalazły się liczne spotkania z autorami książek i ilustratorami, warsztaty literackie, teatralne i plastyczne. Z miłośnikami książek spotkają się m.in. Wojciech Widłak, Łukasz Wierzbicki i ilustratorka Krystyna Michałowska. W Poznaniu pojawić się ma także podróżnik Aleksander Doba.

Jak podali organizatorzy imprezy, przygotowane przede wszystkim z myślą o młodych czytelnikach targi są także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów i psychologów.

Oficjalne otwarcie targów w piątek, 23 marca poprzedzi poświęcony Wandzie Chotomskiej „Czwartek literacki” z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, Ewy Chotomskiej i Ewy Grudy – szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

Twórczości Wandy Chotomskiej, autorki „Dzieci pana Astronoma”, „Tadka Niejadka” czy pierwszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka” poświęcony będzie również jeden z targowych dni. W sobotę 24 września zaplanowano warsztaty, spotkania, a także spektakle Teatru Łejery i Teatru Wariate, inspirowane jej wierszami. W niedzielę planowane są wydarzenia inspirowane kryminałem dla dzieci. Zaplanowano prezentacje książek z tego nurtu, spotkania z policyjnymi detektywami i psami tropiącymi oraz konferencję poświęconą fenomenowi literatury kryminalnej dla dzieci.

Podobnie jak w poprzednich latach imprezę uświetni wystawa „Mistrza ilustracji”. W tym roku pokazane zostaną prace Krystyny Michałowskiej – graficzki i malarki, uczennicy Jana Marcina Szancera.

Tradycją targów są także przyznawane co roku nagrody Pegazika. W kategorii „twórca książki dla dzieci” uhonorowany zostanie Henryk Jerzy Chmielewski. W kategorii „przyjaciel książki dla dzieci” nagrodę odbierze Małgorzata Swędrowska, autorka koncepcji czytania wrażeniowego, słuchania tekstów literackich z dziećmi.

Honorowy patronat nad imprezą sprawuje pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)