Przedszkolak w bibliotece

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w bibliotece? Spacer po obowiązkową lekturę szkolną… poszukiwanie podniszczonej okładki w rzędach starych regałów… Twoje dziecko dziś wyniesie z takiej wizyty zupełnie inne wspomnienia.

Biblioteki, a często bardziej mediateki, poszły z duchem czasu i poza możliwością spotkania z literaturą oferują znacznie więcej. Nowoczesne przestrzenie, interaktywne pomoce naukowe, wciąż uzupełniane półki z nowościami wydawniczymi oraz cały szereg spotkań i wydarzeń zachęcają do odwiedzin już od najmłodszych lat. O tym dlaczego warto zabrać malucha do biblioteki jak najwcześniej rozmawiamy z Kingą Baranowską-Jaworek, specjalistą ds. promocji i marketingu z Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu.

Jak dzisiaj biblioteka zachęca najmłodszych czytelników do odwiedzin?

Form przybliżenia małym czytelnikom oferty biblioteki jest wiele. Oto kilka z nich: wizyty bibliotekarzy w przedszkolach i szkołach, np. spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, w tym rozmowy z dziećmi o książeczkach i tematach, które lubią najbardziej, i zapewnienie ich, że każde z nich znajdzie w bibliotece to, co lubi. Po takich opowieściach zwykle do biblioteki wraca przynajmniej kilkoro dzieci z opiekunami, by zapisać się do grona czytelników. Wizyty dzieci w bibliotece i wspólne oglądanie różnych książek np.: 3D, książek interaktywnych, zabawa w bibliotekarza). Konkursy recytatorskie dla najmłodszych. Współorganizowane z przedszkolami akcje tematyczne (Dzień Dinozaura, Dzień Misia itp.). Wycieczki dla dzieci i zabawy w bibliotecznym labiryncie książek. Spektakle typu „Dzieci–Dzieciom” (na podstawie znanych książek). Konkursy literackie nawiązujące do ulubionych książek i bohaterów literackich. Obchody świąt nietypowych – w nawiązaniu do książek (np. Dzień Szczęścia na podstawie książeczek o słonikach, symbolach szczęścia; Dzień Ptaków w oparciu o tematyczne książki i wiersze o ptaszkach). Poranne i popołudniowe zajęcia literacko-plastyczne oraz prezentacje multimedialne na ciekawe tematy. Spotkania autorskie z ulubionymi pisarzami.

Co znajduje się w księgozbiorze dziecięcym?

W księgozbiorze dziecięcym znaleźć można klasykę – baśnie i bajki (Konopnicka, Tuwim, Brzechwa, Perrault, Grimm, Andersen, Ezop) czy znane adaptacje bajek Walta Disneya. Dzieci chętnie sięgają po książeczki z bohaterami popularnych telewizyjnych kreskówek (Psi patrol, Listonosz Pat, Bob Budowniczy, Świnka Peppa). Wśród nowości niesłabnącą popularnością cieszą się cykle „Magiczne drzewo”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Felix, Net i Nika”, „Nela mała reporterka”, „Martynka”. Każdego miesiąca na półkach działów dziecięcych pojawiają się najnowsze wydawnictwa polskich (Kasdepke, Beręsewicz, Chotomska, Rusinek) i zagranicznych autorów.

Co najczęściej wypożyczają przedszkolaki?

Przedszkolaki najbardziej lubią, by czytano im krótkie historie na jakiś konkretny temat, znany dzieciom z życia codziennego. Doskonale sprawdzają się serie „Tupcio Chrupcio” (np. Przedszkolak na medal, Tupcio Chrupcio nie chce jeść, Tupcio Chrupcio żegna się z pieluszką), „Przygody Franklina” (np. Wizyta w bibliotece, Franklin starszym bratem, Franklin boi się burzy), „Kogutek Ziutek” (np. Kogutek Ziutek w zerówce, Kogutek Ziutek na Mazurach). Popularne są oczywiście bajeczki o misiach, różnych porach roku, zawodach dorosłych. Dzieci przepadają za ładnie wydanymi, kolorowymi książkami z dużymi ilustracjami, krótkimi i śmiesznymi tekstami, rymowankami i żartami.

Jakie korzyści przynosi kontakt z biblioteką od najmłodszych lat?

„Czym skorupka za młodu…” Praca z dziećmi od najmłodszych lat, wspólna zabawa, głośne czytanie, kreatywne spędzanie czasu – mają na celu przede wszystkim ukazanie dzieciom biblioteki jako miejsca przyjaznego, kolorowego, bezpiecznego, pełnego rówieśników podzielających ich zainteresowania oraz życzliwych, pomocnych i interesujących bibliotekarzy. Miejsca, w którym odnaleźć można tysiące światów zaczarowanych w książkach. Dodatkowo w dzisiejszych czasach biblioteki to prawdziwe multimedialne centra kultury, zatem dzieci od samego początku dowiadują się, że w bibliotece bezpłatnie skorzystają z internetu, zagrają w gry, pośpiewają z karaoke czy pobawią się nowoczesnymi zabawkami i klockami edukacyjnymi. Kontakt z biblioteką w młodym wieku skutkuje tym, że dorastająca młodzież chętniej korzysta z usług bibliotecznych, poszukuje w niej informacji i pomocy, a dorośli czytelnicy, związani z książnicą od lat, czują się w niej jak w domu. Odpowiednio dobrana lektura, co potwierdzają badania i lata doświadczeń, skutecznie wspiera, uspakaja, zmniejsza przygnębienie (które zdarza się też u maluchów), wyzwala dobre emocje, pomaga walczyć z trudnościami życia codziennego, jak np. brak umiejętności radzenia sobie w grupie, problemy z koncentracją czy niska samoocena. Ponadto regularny kontakt z książką wzbogaca słownictwo, ułatwia naukę czytania.

Czy internet i e-booki zagrażają funkcjonowaniu bibliotek?

Internet i e-booki to już od jakiegoś czasu integralna część oferty bibliotek. Świat gna na przód i myślenie o bibliotece jedynie jako o wypożyczalni prasy i książek już dawno straciło sens. Nowoczesne biblioteki to instytucje, w których tradycyjne formy upowszechniania koegzystują z formami bardziej uzależnionymi od technologii i nauki. Dla dużej części społeczeństwa biblioteki to wciąż jedyne powszechnie dostępne miejsca, w których można skorzystać z bezpłatnego internetu – współczesnego okna na świat. Ponadto biblioteki często nawiązują współpracę z dystrybutorami książek elektronicznych, z platformami udostępniającymi e-booki (np. IBUK Libra), dzięki czemu czytelnicy mogą w łatwy i niewymagający żadnych opłat sposób korzystać z tej nowoczesnej i legalnej opcji dostępu do literatury. Każdy czytelnik ma prawo wyboru, jeśli nie chce czytać tradycyjnych papierowych książek, nie musi tego robić. Zadaniem współczesnej książnicy jest zapewnienie czytelnikom dostępu do szeroko rozumianej kultury, a nie tylko do papieru.

 

Zagłębiowska Mediateka była jednym z miejsc, w których powstawał drugi spot kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Zwróćcie uwagę na pierwszą scenę. Zobacz.