Ranking: top 10 ekranizacji literatury dziecięcej

Za dużo telewizji, za mało książki… wiadomo! Jednak są przypadki, kiedy to, co dziecko zobaczy na ekranie, może zachęcić je do sięgnięcia po książkę. Mowa o ekranizacjach baśni i bajek, które od zawsze inspirują filmowców z całego świata i największe gwiazdy srebrnego ekranu. Przebrnęliśmy przez najbardziej znane portale literackie oraz filmowe i spieszymy
z rekomendacjami na rodzinne wieczory. Oto 10 popularnych filmów
dosłownie jak z bajki. Nie tylko dla dzieci.

10. Akademia Pana Kleksa

Może mniej znana za granicą adaptacja książki Jana Brzechwy to klasyk. Przy dzisiejszej modzie na przeróżne modele edukacji Akademia Pana Kleksa z pewnością znalazłaby wielu zwolenników. Szczególnie wśród uczniów. Do tego fenomenalna rola Piotra Fronczewskiego jako nauczyciela-wizjonera, który potrafi zaczarować rzeczywistość.
Po premierze w 1984 roku film obejrzało 14 milionów widzów. Kto nie widział, ten nadrabia.

9. Ania z Zielonego Wzgórza

Ówczesną Gossip Girl śledziły z wypiekami na twarzy pokolenia dziewczynek. Kolejne produkcje z 1934 oraz 1985 roku może się już zdezaktualizowały, ale sama historia napisana przez Lucy Maud Montgomery nie. W zeszłym roku miała miejsce premiera serialu Ania, nie Anna w reżyserii Moiry Walley-Beckett oparta na motywach tej powieści, który bije rekordy popularności. Netflix dopiero co zapowiedział kolejny, trzeci już, sezon tej produkcji.

8. Kroniki Narnii

Cykl powieści C.S. Lewisa o przygodach dzielnego rodzeństwa, które przez szafę dostało się do alternatywnego świata, doczekał się prawdziwie hollywoodzkiej ekranizacji. Czy to utalentowana obsada, czy niesamowite efekty specjalne, czy też sama historia tak urzekła miliony rodzin na świecie – nie wiadomo. Jednak 1,5 miliarda dolarów zysku mówi samo za siebie.

7. Charlie i fabryka czekolady

Uwielbiany przez rzesze widzów w każdym wieku brytyjski reżyser Tim Burton nadał nowy wymiar książce Roalda Dahla. W 2005 roku do kin weszła adaptacja z Johnnym Deppem jako ekscentrycznym właścicielem fabryki słodyczy, który w osobliwy sposób uczy dzieci dobrego wychowania. Niewiele osób wie, że to nie tylko adaptacja książki,
ale także remake filmu z 1971 roku.

6. Księga dżungli

Czy XIX-wieczny zbiór opowiadań może być interesujący dla scenarzystów także dziś? Owszem. Do listy 100 filmów wszech czasów wg „Rotten Tomatoes” dołączyła adaptacja z 2016 roku historii Rudyarda Kiplinga o chłopczyku wychowanym przez wilki. To niespełna pół wieku po pierwszej ekranizacji losów Mowgliego. Mimo zachwytu technologią dziki świat dżungli przemawia do dzieci dziś tak samo jak 100 lat temu. Polecamy!

5. Alicja w Krainie Czarów

Klasyka literatury brytyjskiej autorstwa Lewisa Carrolla doczekała się 2 ekranizacji. Obie godne polecenia. Pierwsza to animacja Disneya z 1951 roku, a druga to kolejny popis wyobraźni wspomnianego wyżej Tima Burtona. Johnny Depp jako Szalony Kapelusznik zrobił taką furorę, że film doczekał się sequela, podobnie jak książka. W wychwalaną rolę Alicji wcieliła się Mia Wasikowska – australijska aktorka o polskich korzeniach. Mamy więc w tym sukcesie swój udział!

4. Harry Potter

Miesięcznik „Forbes” ogłosił w zeszłym roku, że J.K. Rowling jest najlepiej zarabiającą autorką na świecie. Czy to za sprawą serii książek o młodym adepcie sztuki magicznej, czy też tantiem za prawa do ekranizacji? 5 z 8 filmów w serii znalazło się bowiem w gronie najbardziej dochodowych produkcji wszechczasów. Młodzi aktorzy, którzy zadebiutowali w pierwszej części filmu – Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson – dorastali na planie kolejnych realizacji i dziś są gwiazdami światowego formatu. Nie wierzymy, że tego nie widzieliście! Chyba że czekacie,
aż wasze pociechy podrosną, bo w filmie chwilami straszy.

3. Czarnoksiężnik z krainy Oz

Mimo że film z 1939 roku od lat utrzymuje się na 1. miejscu listy filmów wszech czasów serwisu „Rotten Tomatoes”, to polskiej publiczności nie jest dobrze znany. A szkoda. Warto obejrzeć z dzieckiem chociażby ze względu na muzykę, która zgarnęła Oskara, a szczególnie piosenkę Over the Rainbow, za którą do twórców powędrowała druga
statuetka.

2. Miś Uszatek

Sympatyczny futrzak z klapniętym uszkiem usypiał całe pokolenie dzisiejszych rodziców podczas dobranocki przed głównym wydaniem wiadomości. Postać stworzona przez Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa
Rychlickiego powstała na potrzeby opowiadań, ale prawdziwej sławy doczekała się w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu.
I na koniec gratka dla miłośników Uszatka – zapowiedziano kinowy film o jego przygodach. Premiera w 2019 roku.

1. Królewna Śnieżka (i inne bajki ze studia Disneya)

Rysunkowa adaptacja z 1937 roku baśni autorstwa braci Grimm przełamała filmową konwencję i zapisała się
w sercach wielu pokoleń. Po niej przyszły kolejne. Chyba każdy wymieni choć kilka: Kopciuszek na podstawie baśni Charlesa Perraulta, Mała Syrenka według Hansa Christiana Andersena, Pinokio (Carlo Collodi) czy Piękna i Bestia (Jeanne Marie Leprince de Beaumont). I właśnie za taką masę obrazów, które kochamy, przyznajemy Disneyowi pierwsze miejsce w naszym rankingu.

 

Chcesz coś dodać do listy? Podziel się opinią na Facebooku.

(Ranking jest subiektywnym zestawieniem najlepszych adaptacji literatury dziecięcej według portali filmowych i literackich)