Rola książek w rozwoju kompetencji przedszkolaka

Dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się w niesamowicie dynamicznym tempie, i to we wszystkich obszarach – poznawczym, motorycznym, społecznym oraz emocjonalnym. Dlatego potrzebuje wszechstronnego wsparcia – tak, aby krok po kroku przygotowało się na kolejne wyzwania. Jaką rolę odgrywają w tym procesie książki? Ogromną!

Książki a rozwój kompetencji poznawczych

Przedszkolak mówi już płynnie i ma możliwość zapamiętywania nowych informacji oraz świadomego korzystania z nich. To dlatego w tym okresie dziecko zadaje coraz więcej pytań i jest ciekawe wszystkiego, co je otacza. Książki:

  1. zaspokajają „głód wiedzy” – zwłaszcza, jeśli sięgniesz po publikacje edukacyjne, które są poświęcone np. geografii, zwierzętom i roślinom czy porom roku,
  2. wspomagają zdolność do zapamiętywania faktów i odtwarzania historii,
  3. wzmacniają koncentrację przedszkolaka – tak, by był w stanie śledzić fabułę przez co najmniej kilkanaście minut (np. podczas przygotowań do snu),
  4. wspierają proces wzbogacania słownictwa i zasobu znanych pojęć,
  5. pomagają krok po kroku oswoić się ze światem liter i słów – z myślą o nauce czytania.

Rola książek w rozwoju kompetencji emocjonalnych i społecznych

Przedszkolak staje się bardzo towarzyski – szuka kontaktu z rówieśnikami i coraz uważniej wpatruje się w dorosłych, próbując naśladować ich zachowania. Odpowiednio dobrane czytanki, pełne pouczających, bliskich mu historii, to dobre tło do rozmowy – np. na temat tego, co jest społecznie akceptowalnym zachowaniem, a czego nie wypada robić.

Nie mniej ważny jest świat emocji dziecka w wieku przedszkolnym – to w tym okresie zaczyna bardziej świadomie doświadczać radości, ale i smutku, frustracji czy złości. Przygotowane z myślą o jego potrzebach publikacje pozwolą mu nauczyć się definiować przeżywane emocje oraz rozładowywać te negatywne.

Nie zapominaj również, jak istotną rolę wspólne czytanie odgrywa w budowaniu więzi rodzinnych. Nawet kilka czy kilkanaście minut czasu poświęconego na lekturę wzmocni Twoją relację z dzieckiem, co zaowocuje w kolejnych latach jego życia.