Rozdaliśmy 126 000 Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków

Koniec roku to doskonały moment na to, by przyjrzeć się minionym miesiącom i wspólne świętować sukcesy. Z wielką radością przedstawiamy kolejne podsumowanie projektu „Mała książka – wielki człowiek” realizowanego w ponad 5200 bibliotekach publicznych w całej Polsce.

W ramach akcji każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które odwiedzi z rodzicem bibliotekę otrzymuje wyjątkowy prezent – książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, zarówno klasycznych, jak i współczesnych, ze znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia. W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika – za każdą wizytę w bibliotece przedszkolak otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie również rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Od września, kiedy oficjalnie zainaugurowaliśmy tegoroczną odsłonę projektu, do końca listopada 2019 r. bibliotekarze wydali dzieciom 126 000 Wyprawek Czytelniczych, z czego ponad 56 000 nowym czytelnikom – dzieciom, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki. Podczas trzech pierwszych miesięcy trwania projektu blisko 9 000 przedszkolaków odebrało Dyplomy Małego Czytelnika, co oznacza, że każdy z nich odwiedził z rodzicem bibliotekę co najmniej 10 razy, by wypożyczyć nową książkę.

Nieocenioną rolę dla sukcesu projektu odgrywają bibliotekarze, którzy z ogromnym zaangażowaniem przyjmują w swoich progach Małych Czytelników, pokazują im biblioteczne skarby, doradzają, zachęcają, organizują ciekawe i  rozwijające wydarzenia oraz co najważniejsze – zarażają pasją do czytania. Wszystkim bibliotekarzom zaangażowanym w projekt – serdecznie dziękujemy!

Jak wielokrotnie pokazywały badania dotyczące poziomu czytelnictwa – czytający dorośli to przede wszystkim osoby, którym w dzieciństwie czytano, dlatego tak ważne jest dla nas przypominanie rodzicom i opiekunom, że na czytanie dzieciom nigdy nie jest za wcześnie, a nawyki wypracowane we wczesnych latach mają wpływ na całe późniejsze życie.

Więcej informacji na temat kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz pełną listę biorących w niej udział bibliotek znajdą Państwo tutaj.