Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi połączyli siły z Instytutem Książki i kampanią „Mała książka – wielki człowiek”, aby podkreślić znaczenie czytania najmniejszym pacjentom. W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 15 listopada, eksperci dzielili się wynikami badań i doświadczeniami związanymi z wpływem głosu rodziców oraz czytania na rozwój wcześniaków.
Prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor ICZMP, wskazała, że czytanie wcześniakom ma niezwykle pozytywny wpływ – redukuje poziom stresu, wspiera rozwój poznawczy i emocjonalny oraz wzmacnia więzi z rodzicami. Z kolei prof. Ewa Gulczyńska, kierująca Kliniką Neonatologii, Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, podkreśliła, że czytanie jest kontynuacją bodźców, które dziecko mogło odbierać jeszcze w życiu płodowym. Jak zauważyła, wiele rodzin zaczyna czytać dzieciom już w trakcie ciąży, a po narodzinach wcześniaka, nawet w warunkach intensywnej terapii, głos rodzica daje dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
Eksperci wskazali także na ogromne korzyści, jakie niesie zaangażowanie ojców w czytanie i opiekę nad dzieckiem. Połączenie tej aktywności z kangurowaniem, czyli kontaktem „skóra do skóry”, jest szczególnie ważne na oddziałach neonatologicznych. Buduje nie tylko więź, ale również pozytywnie wpływa na stan emocjonalny i fizyczny wcześniaka.
Kąciki czytelnicze dla dzieci w ICZMP
Z okazji obchodów Światowego Dnia Wcześniaka Instytut Książki przygotował dla najmłodszych pacjentów i pacjentek ICZMP wyjątkowy projekt promujący czytelnictwo. W dwóch pawilonach szpitala – przy oddziałach pediatrycznym i neonatologicznym – powstały kąciki czytelnicze, które będą służyć zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom. W tych specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach dzieci będą mogły posłuchać książek czytanych przez animatorów. Kąciki zostały zaprojektowane jako miejsca pełne ciepła i pozytywnej energii, które mają wspierać rodziny w budowaniu bliskości oraz oswajaniu trudnych doświadczeń związanych z hospitalizacją.
Rodzicom wcześniaków przebywających na oddziale neonatologii została przekazana nasze najnowsza książka dla niemowląt „Tyci, tyci” Doroty Gellner i Joanny Kłos. Książka jest przekazywana nowo narodzonym dzieciom i ich opiekunom na oddziałach położniczych w ponad 90% szpitali w Polsce.
Ale to nie wszystko! W piątek 15 listopada przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki pojawił się niezwykły żółty Czytobus, czyli mobilna strefa czytelnicza przygotowana dla dzieci przebywających w szpitalu. W autobusie na najmłodszych pacjentów czekały darmowe książki, jak również zabawy i animacje czytelnicze. Czytobus stanie pod szpitalem także w poniedziałek 18 listopada. Zapraszamy przed ICZMP w Łodzi przy ul. Rzgowskiej 281/289, w godzinach 9.00-14.30.
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki: troska o rozwój od pierwszych chwil życia
ICZMP, jako szpital o najwyższym stopniu referencyjności, co roku przyjmuje tysiące pacjentów, w tym liczne przypadki ciąż wysokiego ryzyka z całej Polski. Na świat przychodzi tu około 4 tysięcy dzieci rocznie, z czego aż 25% to wcześniaki.
Dzięki inicjatywom takim jak promowanie czytania wcześniakom czy tworzenie kącików czytelniczych, ICZMP pokazuje, że opieka nad najmłodszymi pacjentami to nie tylko nowoczesne leczenie, ale także wspieranie ich emocjonalnego i poznawczego rozwoju. Szpital wychodzi naprzeciw potrzebom rodzin, pomagając budować relacje z dziećmi już od pierwszych chwil ich życia, nawet w trudnych warunkach.
Niezwykle cieszymy się, że Instytut Książki wraz z kampanią „Mała książka – wielki człowiek” pomógł współtworzyć to ważne wydarzenie.
Więcej o roli czytania w życiu wcześniaków oraz wydarzeniach przygotowanym z okazji Światowego Dnia Wcześniaka możecie posłuchać w rozmowie prof. Ewy Gulczyńskiej z Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu CZMP oraz Gabrieli Dul z Instytutu Książki w programie „Rozmowa dnia” w TVP3.
Zachęcamy też do przeczytania naszego nowego artykułu na temat korzyści wynikających z czytania wcześniakom.