Święto książki w Krakowie

Właśnie zakończyły się 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Przez cztery dni, od 25 do 28 października w EXPO Kraków na miłośników literatury czekało 615 wystawców z 20 krajów, prawie 781 autorów oraz ponad
1 000 godzin wydarzeń towarzyszących. Gościem honorowym Targów była Szwecja. Nie mogło zabraknąć także Instytutu Książki z kampanią „Mała książka, wielki człowiek”

Kolejka przed wejściem poruszała się zaskakująco sprawnie, mimo że początkowo ciągnęła się na kilkadziesiąt metrów. Literaci, studenci, grupy szkolne, rodziny z dziećmi… kolejna edycja znanego festiwalu czytelnictwa przyciągnęła jak zwykle tłumy. Nowości wydawnicze, spotkania z autorami, prelekcje, konkursy i masa atrakcji towarzyszących po brzegi wypełniły 4-dniowy program.

Instytut Książki poza stoiskiem prezentującym dotychczasowe dokonania kampanii zorganizował także panele dyskusyjne poświęcone czytelnictwu dzieci, w tym spotkanie dotyczące roli ojca w czytaniu dziecku oraz rozwijaniu pasji czytelniczych. Wzięli w nim udział: prof. Krzysztof Biedrzycki, Maria Deskur i Rafał Witek. Eksperci rozmawiali o roli ojca we wpajaniu dzieciom miłości do literatury, powołując się m.in. na badania Harvardzkich naukowców. Szczegółowa relację z panelu możesz obejrzeć tutaj.

Korzystając z tego, że targi odwiedza wiele rodzin z dziećmi przygotowaliśmy dla nich atrakcję: 3 postacie przechadzające się po targowych alejkach. Piesek, Kotek i Sowa – gigantyczne maskotki nawiązujące do postaci z książki „Pierwsze wiersze dla…” autorstwa Państwa Pawlaków wydanej przez Instytut w ramach Wyprawek Czytelniczych, razem z ekipą filmową zaczepiały ludzi w każdym wieku pytając o… rzecz jasna ulubiona postać literacką z dzieciństwa. Za udział w wywiadzie można było otrzymać gadżety kampanii – zakładkę i kreatywne trzymadełko do książki. Wyniki tej niecodziennej sondy będziecie mogli zobaczyć już wkrótce na naszym kanale Youtube.

Targi były jednym z wydarzeń, podczas których Instytut promuje ogólnopolską kampanię czytelniczą „Mała książka, wielki człowiek”. Warsztaty dotyczące interaktywnego opowiadania baśni, kącik czytelniczy i ekipa filmowa z maskotkami wkrótce odwiedzą przedszkola i biblioteki w całym kraju. Zawitają również na festiwal Ars Cameralis, który już za chwilę rozpocznie się w Katowicach. Wydarzenia będziemy relacjonować na bieżąco. Zapraszamy!