Wspólna lektura bajek na dobranoc to przyjemny, a zarazem pożyteczny element codzienności rodzica i dziecka. Jednak „tradycyjne” książki w dobie internetu, smartfonów i tabletów mogą czasem nie wystarczyć, aby zainteresować małego czytelnika i wciągnąć go do pełnego tajemnic magicznego świata. Wówczas z pomocą przychodzą książki interaktywne. Jakie wybrać? Oto trzy sprawdzone propozycje.
Zastanawiasz się, czym w ogóle są książki interaktywne? To bardzo szeroka kategoria publikacji, które łączy jeden cel: zachęcenie młodego czytelnika do działania innego niż tylko śledzenie ilustracji i liter. Od dziecka wymagane jest podjęcie akcji – np. naciśnięcie przycisku, skorzystanie z dołączonych akcesoriów czy dorysowanie/dopisanie czegoś. Taka forma komunikacji motywuje do działania i znacznie zwiększa zainteresowanie książką jako taką, a przy okazji efektywnie wpływa na rozwój kompetencji poznawczych. Dlatego warto rozejrzeć się za takimi publikacjami już dla kilkulatka.
1. „Cudowny świat baśni. Książeczka dźwiękowa”
To publikacja, w której główną interakcją „serwowaną” młodym czytelnikom są dźwięki towarzyszące doskonale znanym całym pokoleniom opowieściom. „Magicznych odgłosów”, jak nazywają je autorzy, jest aż 80, a każdy z nich jest skorelowany z konkretnym fragmentem opowieści. To między innymi muzyka, która może grać w tle, gdy rodzic czyta baśń o Czerwonym Kapturku czy Kopciuszku, ale także nagrania odgłosów ilustrujących poszczególne wydarzenia. Ich odtwarzanie uruchamia pokłady wyobraźni i pozwala dziecku unaocznić sobie przebieg historii. Poza tym wydanie jest pięknie ilustrowane.
2. „Książeczka MAGIC: ukryj i znajdź”
To publikacja obrazkowa, która pomaga ćwiczyć dziecięcą spostrzegawczość i rozwiązywać zagadki detektywistyczne. Atrakcją tej książki jest dołączona do zestawu „latarka”, która „naświetla” odpowiednie fragmenty obrazka, pozwalając dziecku odkrywać jego sekrety. Książka zawiera 10 obrazków interaktywnych, które wciągną już kilkulatków.
3. „Naciśnij mnie” i „OCH! Książka pełna dźwięków” Hervé Tullet
Do „zasilania” tych dwóch książek interaktywnych nie są potrzebne żadne baterie, a… dziecięca wyobraźnia. Proste polecenia w połączeniu z fenomenalnymi ilustracjami dostarczają rozrywki na długi czas, a przy tym pozytywnie wpływają na rozwój dziecięcych kompetencji, np. związanych ze spostrzegawczością, koordynacją ręka-oko czy kreatywnością.
To oczywiście tylko kilka propozycji z niezwykle szerokiej gamy książek interaktywnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji możesz z młodym czytelnikiem np. odwiedzić najbliższą bibliotekę.