Wileńska odsłona akcji „Mała książka – wielki człowiek”

Tuż przed świętami polskie dzieci na Litwie otrzymały wyjątkowy prezent – książki, które pomogą najmłodszym wejść w świat literatury i ojczystego języka. To pomysł Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Instytutu Książki.

„Dzisiaj w Wilnie inaugurujemy nowy program pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą »Mała książka – wielki człowiek«, realizowany wspólnie z Instytutem Książki. Przekazujemy za pośrednictwem Macierzy Szkolnej i Oddziału Miejskiego ZPL 2 tys. egzemplarzy książki Pierwsze czytanki dla…, a w styczniu do Wilna dotrze druga część książek, czyli Pierwsze wiersze dla…” – powiedział Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Jak zauważył, obie pozycje ufundowane przez Instytut Książki są bardzo wartościowe, gdyż wzbogacają słownictwo, budują wyobraźnię i wrażliwość, są niezwykle cenną pomocą dla zdobywania kompetencji językowych dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z literaturą.

Falkowski wyjaśnił, że akcja promująca polskie czytelnictwo będzie prowadzona również w innych krajach, ale to w Wilnie nastąpiła inauguracja projektu.

Maria Przełomiec, reprezentująca w Wilnie Radę Fundacji, podkreśliła atrakcyjną szatę graficzną obu wydawnictw, które zostały wzbogacone znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia, jak również, że książki te są przeznaczone nie tylko dla dzieci. „Każda z tych książek zaopatrzona jest w dodatek Książką połączeni, kierowany do rodziców, nauczycieli lub bibliotekarzy. Jest on niezwykle przydatny, będzie na pewno cenną pomocą w zachęcaniu dzieci do czytania” – zauważyła.

„Co roku jesteśmy proszeni o wspieranie różnego rodzaju akcji choinkowych, nie chcemy tego sprowadzać jedynie do przekazywania dzieciom słodyczy. Chcieli byśmy, żeby coś pozostało na dłużej, mogło być przekazywane przez starsze rodzeństwo młodszym dzieciom, ale też aktywizować rodziców i nauczycieli” – dodał Mikołaj Falkowski.

Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

[źródło: zw.lt]

Zapraszamy również do obejrzenia materiału w programie „Wilnoteka”: https://wilnoteka.tvp.pl/46238631/fundacja-pomoc-polakom-na-wschodzie?fbclid=IwAR2QxtJvTu3zQYxOXBScAQ-wDfUX04fxNe7ihaNtbmPv1SY8BCQ-UizwMFI