Wszystkie dzieci w klasie mają tablety!

Nowoczesne technologie zdominowały nasze życie. Na porządku dziennym są już sytuacje, kiedy narzeczeni przy kawiarnianym stoliku nie patrzą sobie w oczy, tylko w ekrany smartfonów. Podobne problemy dotyczą także dzieci. Wiele z nich nie rozstaje się z tabletami, które coraz częściej zastępują im kolegów. Jak przekonać swoją pociechę, żeby zamiast po kolejny elektroniczny gadżet, sięgnęła po tradycyjną, papierową książkę?

Podążając za modą

Kiedy większość uczniów w klasie przychodzi do szkoły z tabletem, jest rzeczną naturalną, że twoje dziecko również poprosi cię o podobny prezent. Młody człowiek nie chce czuć się wykluczony z grupy. Brak tabletu może wzbudzić w nim lęk przed utratą znajomych i wyszydzeniem z powodu braku tak „powszechnego” sprzętu. Ważne, abyście porozmawiali ze swoim dzieckiem i uświadomili je, że podążanie za modą nie zawsze jest dobre. Warto przekonać dziecko, że z książką może przeżyć więcej przygód niż z tabletem.

Jak przekonać dziecko do książki

Przede wszystkim zastanówcie się, jaki sami dajecie przykład! Dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli większość wolnego czasu spędzasz przed ekranem tabletu bądź smartfonu, młody człowiek uznaje, że jest to prawidłowe zachowanie i postępuje w ten sam sposób. Zachęć swoją pociechę do wspólnego czytania, jednocześnie dając jej opcję wyboru książki. Pamiętaj, że twoje ulubione lektury z dzieciństwa nie muszą automatycznie przypaść do gustu dziecku. Narzucanie tytułów sprawi, że będzie ono odbierało czytanie jako przykry obowiązek, a nie dobrą zabawę, natomiast z przyjemnością posłucha twoich opowieści o przygodach, jakie przeżyłeś za sprawą ulubionych książek.

Relacje z rówieśnikami

Zachęć swoje dziecko, aby wybrało się do szkoły z książką. Z całą pewnością zwróci to uwagę jego klasowych kolegów. Początkowe zdziwienie może przerodzić się w dyskusję, podczas której twoja pociecha będzie mogła przekonać przyjaciół, jak wspaniałą zabawą jest czytanie. Warto również porozmawiać z wychowawczynią, sygnalizując, że zbyt duże przywiązanie uczniów to tabletów nie jest właściwe. Nauczycielka powinna poruszyć ten temat podczas lekcji wychowawczej. Może również zachęcić uczniów do przyniesienia do szkoły swoich ulubionych książek oraz dyskusji na ich temat.

Podążanie za modą dotyczy nas wszystkich. Nie dziwmy się więc, że dzieci również chcą posiadać gadżety, którymi chwalą się ich rówieśnicy. Nowe technologie są bardzo użyteczne i wartościowe, zastanów się jednak, czy są niezbędne twojemu dziecku i zadbaj, aby nie stały się dla niego jedynym źródłem rozrywki.