Wystawa „Mała książka – wielka sztuka” wędruje po bibliotekach i księgarniach

Książki otwierają dziecko na świat. Poruszają jego serce wspaniałymi opowieściami czytanymi ciepłym i pełnym miłości głosem najbliższych, uwrażliwiają na melodię i znaczenie języka, ale też na piękno ilustracji, bez których książki dla najmłodszych nie mogłyby istnieć! Wiele z nich to najprawdziwsze dzieła sztuki, w których ilustracja jest tak samo ważna jak tekst – przyciąga uwagę dziecka i rozbudza jego wyobraźnię. Dzięki tym wyjątkowym książkom dzieci już od najmłodszych lat obcują ze sztuką, mają ją na wyciągnięcie ręki, także w domowym zaciszu. Częste czytanie w gronie najbliższych oraz zachwyt nad kunsztem książkowych ilustracji zakorzenia dziecko – we wspólnocie rodzinnej i w kulturze.

Właśnie dlatego Instytut Książki przygotował wystawę „Mała książka – wielka sztuka” będącą prezentacją prac trzech autorów – Elżbiety Wasiuczyńskiej, Józefa Wilkonia i Iwony Chmielewskiej.

Prezentowany wybór prac tych wybitnych polskich artystów tworzących dla dzieci nie jest przypadkowy. Stworzone przez nich ilustracje znajdują się w książkach wydanych przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która przypomina o korzyściach wynikających z codziennego, rodzinnego czytania oraz roli literatury w rozwoju dziecka. Rocznie Wyprawki Czytelnicze trafiają do miliona dzieci w Polsce. Poniżej przedstawiamy harmonogram wystaw. Część ekspozycji realizowana jest w ramach współpracy z Międzypokoleniowym Festiwalem Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.

 • Mama, tata i ja!

Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej pochodzą z książki „Mama, tata i ja! Hop-la-la!”, którą w ramach Wyprawki Czytelniczej otrzymują rodzice noworodków na oddziałach położniczych. Chcemy przekonywać rodziców, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku.

Elżbieta Wasiuczyńska (1966) – malarka, graficzka, ilustratorka książek dla dzieci. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziałach malarstwa i grafiki. Współpracuje z wydawnictwami i czasopismami dziecięcymi. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka.

Wystawę można zobaczyć:

 • Miejska Biblioteka w Ełku, 20 VII – 20 VIII
 • Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!

Wystawa prezentuje ilustracje wykonane przez Józefa Wilkonia do książki „Pierwsze czytanki dla…”, która skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Publikacja wchodzi w skład Wyprawki Czytelniczej, którą każdy przedszkolak może odebrać w jednej z 6 tys. bibliotek publicznych biorących udział w projekcie. Wspólnie z bibliotekarzami zachęcamy, by jak najczęściej odwiedzać z dzieckiem bibliotekę.

Józef Wilkoń (1930) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci, które ukazały się zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach świata, m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii.

Wystawę można zobaczyć:

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (filia nr 8), 21 VII – 13 VIII
 • Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (filia nr 12, na dworcu głównym)  19 VIII – 15 IX
 • Sopot, Księgarnia niezależna Ambelucja, 22 VII – 10 VIII
 • Gdynia rodzinna, 14 VIII – 10 IX
 • Biblio Lublin (filia nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie) 17 IX – 20 X
 • Abecadło Iwony Chmielewskiej

Metaforyczny alfabet wspierający pierwszoklasistów w nauce czytania stworzyła Iwona Chmielewska. Książkę „Pierwsze abecadło” z jej ilustracjami otrzymują wszyscy uczniowie w Polsce rozpoczynający edukację w szkole podstawowej. Nasza książka jest zaproszeniem do odbycia wspaniałej przygody, jaką jest nauka samodzielnego czytania.

Iwona Chmielewska (1960) – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym, ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picture booków. Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i trzykrotnie BolognaRagazzi Award (2011, 2013, 2020).

Wystawę można zobaczyć:

 • Miejska Biblioteka w Ełku, 20 VII – 20 VIII
 • Wrocław, Cocofli  – księgarnia niezależna  30 VII – 30 VIII
 • LUBLIN, Dom słów, 3 IX – 2 X
 • Biblioteka Publiczna w Piasecznie, 5 X – 15 XI

Kampania społeczna Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W jej ramach rocznie blisko milion dzieci – noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów – otrzymuje wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze, dostosowane pod względem formy i treści do ich wieku i potrzeb rozwojowych. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na: www.wielki-czlowiek.pl