Zobacz, jak przedszkole zamienia się w baśniową krainę

Co by się stało, gdyby bohaterowie znani z antologii Pierwsze wiersze dla… wyszli z kart książki i rozeszli się po świecie?
Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć podczas niecodziennych spotkań z najmłodszymi w przedszkolach. Zobaczcie, czy się udało!


W ramach kampanii „Mała książka, wielki człowiek” trwa projekt pilotażowy realizowany
w bibliotekach i skierowany do najmłodszych przedszkolaków (trzylatków). W przyszłym roku już pełną parą będziemy zapraszać wszystkie przedszkolaki wraz z opiekunami po Wyprawkę Czytelniczą i zachęcać do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki i wypożyczenia książek. Tymczasem, żeby już teraz zachęcić do wspólnego czytania również poza zaciszem własnego domu, uruchomiliśmy cykl wydarzeń w przedszkolach i bibliotekach na terenie całego kraju.


Do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy eksperta – Mateusza Świstaka – opowiadacza i autora bloga baśnienawarsztacie.pl, który zaprosił wszystkie dzieci do baśniowej krainy, a opiekunom dał praktyczne wskazówki na temat tego co, jak i dlaczego czytać najmłodszym, żeby rozbudzać ich wyobraźnię. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega praca opowiadacza, przeczytaj nasz wywiad z Mateuszem tutaj.


W trakcie zabawy bohaterowie Pierwszych wierszy dla… mogli ożyć i przedstawić własne historie, które pozwoliły młodym czytelnikom jeszcze lepiej poczuć atmosferę poszczególnych utworów i, mamy nadzieję, zakochać się w książkach. Podczas spotkań wykorzystaliśmy techniki storytellingu, interaktywnego rysowania oraz szereg zabaw ruchowych, które pomogły zaangażować dzieci w literaturę wszystkimi zmysłami. Towarzystwa dotrzymywały nam wielkie maskotki – piesek, kotek i sowa – postacie żywcem wyjęte z czytanych wierszy. Zobaczcie sami!

Przedszkole w Mielcu

Przedszkole w Brzegu

Przedszkole w Malborku


Na trasie literackiej ekipy znalazły się przedszkola w Mielcu, Brzegu i Malborku. To jednak nie koniec atrakcji, bo przed nami kolejne spotkania, tym razem w bibliotekach. Relacja już wkrótce.


Dowiedz się więcej o projekcie tutaj.

[envira-gallery id=”1604″]