A jak dorosnę, zostanę… – zawody dla miłośników książek

Dzieciństwo to okres, w którym bardzo silnie kształtuje się światopogląd i osobowość człowieka. Często zainteresowania i pasje z najwcześniejszych lat życia mają wpływ na wybór zawodu wykonywanego przez osobę dorosłą. Jeśli twoje dziecko uwielbia czytać, to w przyszłości może chcieć realizować się właśnie na polu literackim. Jakie zawody są najlepsze dla miłośników książek?

Pisarz

Jeśli twoje dziecko lubi czytać książki, to po pewnym czasie może zechcieć pisać własne bajki i opowiadania. To najlepsza droga ku temu, by w przyszłości zostało pisarzem. Oczywiście napisanie i wydanie swojej pierwszej powieści wymaga wielu lat sumiennej pracy, ale niemal każdy autor zaczynał swoją karierę jako zafascynowany literaturą czytelnik.

Ilustrator

Książki to nie tylko słowa, ale również i szata graficzna oraz ilustracje. Jeśli twoja pociecha uwielbia czytać, ale woli wyrażać swoje myśli za pomocą rysunków niż słów, może wybrać karierę ilustratora.

Redaktor i korektor

Pomimo iż na okładce pojawia się zawsze nazwisko pisarza, to żadna książka nie powstałaby dzisiaj bez pomocy redaktora i korektora. Pierwszy z nich stale współpracuje z autorem, dbając o to, żeby treść powieści była jak najlepszej jakości i tym samym zainteresowała czytelników. Drugi natomiast dba o poprawność językową publikacji, wyłapując błędy stylistyczne i ortograficzne. Oba zawody są odpowiednie dla osób znających zasady języka polskiego i zafascynowanych literaturą.

Tłumacz

Czytając książkę zagranicznego autora, często zapominamy o tym, że zachwycająca nas treść to zasługa nie tylko pisarza, ale i tłumacza. Przełożenie obcojęzycznej książki nie polega tylko na przetłumaczeniu tekstu, ale również na sprawieniu, by brzmiał on równie dobrze jak oryginalny. To wymarzony zawód dla miłośników literatury i języków obcych.

Recenzent, bloger

Nie od dziś wiadomo, że nie sądzi się książki po okładce. W jaki sposób mamy się jednak upewnić, czy pozycja, która zwróciła naszą uwagę w księgarni, przypadnie nam do gustu? Właśnie wtedy z pomocą przychodzą recenzenci i blogerzy, którzy na łamach czasopism bądź w internecie polecają lub odradzają zakup konkretnej książki. To znakomita profesja dla miłośników literatury, którzy chcą wykorzystać swoją wiedzę do wyrażania opinii na temat obecnych na rynku powieści.

Bibliotekarz

Niektórzy ludzie uwielbiają nie tylko czytać książki, ale również przebywać w ich towarzystwie. Młoda osoba, która w bibliotece czuje się jak ryba w wodzie i z wypiekami na twarzy „buszuje” wśród półek z książkami, powinna pomyśleć o zawodzie bibliotekarza. Ta ścieżka kariery pozwoli jej na realizowanie swoich pasji i jednoczesne promowanie czytelnictwa w społeczeństwie.

Jak widać, istnieje wiele zawodów odpowiednich dla miłośników literatury. Jeśli twoje dziecko kocha książki, może w przyszłości wybrać któryś z nich.