Nie oceniaj książki po okładce

Mówią, że nie ocenia się książki po okładce, a jednak czy faktycznie nie ma ona żadnego znaczenia? W końcu jest to najczęściej dotykana część książki, najbardziej narażona na zniszczenia. A także to na nią patrzymy, gdy książki stoją na półce. Co zatem zrobić, gdy okładka jest zniszczona lub po prostu nam się znudziła? Zmieńmy ją!

Zanim przejdziemy do sposobu na wykonanie nowej okładki, zastanówmy się, po co to robić.

Stara okładka jest bardzo zniszczona

Nasze dzieci na pewno mają swoje ulubione książki, po którą często sięgają. Niestety, najczęściej maluchy nie przeglądają ich, grzecznie siedząc. Nie myją także przed tą czynnością rąk, które akurat 5 minut temu ugniatały plastelinę lub trzymały czekoladę. Jednak na zniszczenia nie są narażone jedynie te książki, po które co chwilę sięgają małe rączki. Wyobraźmy sobie, że nasze dziecko bierze nową książkę na wakacje. Najpierw wrzuca ją do plecaka, w którym znajduje się mnóstwo innych rzeczy. W pociągu ją wyciąga, żeby poczytać/pooglądać, ale upada mu na brudną podłogę. A czytając, nie zauważyło, że zagięło róg okładki (w przypadku miękkiej okładki). Oczywiście nie wszystkim z nas zniszczona okładka przeszkadza, jednak tym,  którym ten widok psuje wygląd księgozbioru na półce, polecamy zrobić nową okładkę.

Stara okładka się znudziła

Twoje dziecko lubi zmiany? Książka nie pasuje c kolorystycznie do reszty pozycji w dziecięcej biblioteczce? Nic prostszego! Zróbcie okładkę sami!

Boję się o nową książkę

Niedawno rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim kupiłaś dziecku nowe podręczniki. Być może będziesz je chciała w przyszłości odsprzedać lub zachować dla młodszego rodzeństwa. By utrzymać je dłużej w dobrym stanie, warto zrobić okładki. Plusem takiego rozwiązania jest to, że być może twoje dziecko chętniej sięgnie po kolorowy z zewnątrz podręcznik.

Już wiesz, w jakich przypadkach warto zrobić okładkę samodzielnie. Ale nie ograniczajmy się! Każdy powód jest dobry, by spędzić czas ze swoim dzieckiem na wspólnych, kreatywnych zabawach. Znamy już teorię, przejdźmy do praktyki.

Nową okładkę możemy zrobić z:

–  kolorowej tapety,

–  ozdobnego papieru,

–  gazety,

–  plakatu,

–  folii (jeśli lubimy obecną okładkę, ale nie chcemy, by się zniszczyła),

–  tkaniny.

Poniżej przedstawiamy w kilku krokach, jak zrobić okładkę: