Czy ta książka będzie odpowiednia dla mojego dziecka?

Rodzice kupujący książkę dla swojego dziecka często stają przed dylematem, jaki tytuł wybrać. Jak doskonale bowiem wiemy, nie ocenia się przecież książki po okładce! Czym zatem powinniśmy sie kierować, gdy zależy nam, aby prezent okazał się jak najbardziej trafiony i sprawił radość młodemu czytelnikowi?

Weź pod uwagę upodobania czytelnicze dziecka

Pamiętajmy, że książki z pierwszych miejsc na listach sprzedaży bądź polecane przez sklepy nie zawsze są najlepsze. Najważniejszym kryterium są pasje i upodobania dziecka. Wybierając odpowiednią lekturę, zastanów się, czy jej temat wpisuje się w zainteresowania twojej pociechy oraz czy bohaterowie i ilustracje przypadną jej do gustu. Jeśli twoje dziecko chce zostać strażakiem, z pewnością zainteresują je książki o tej tematyce. Jeśli natomiast uwielbia zwierzęta, poszukaj bajek, w których to właśnie one są bohaterami. Nie sugeruj się również własnymi upodobaniami! Ukochana książka z twojego dzieciństwa nie musi automatycznie stać sią także ulubionym tytułem twojego syna bądź córki. Oczywiście warto zapoznawać dzieci ze swoimi ukochanymi książkami, jednak przed wręczeniem ich w formie prezentu należy upewnić się, że przypadną do gustu również młodemu czytelnikowi.

Dostosuj książkę do wieku dziecka

Wiek twojej pociechy również ma bardzo duży wpływ na to, czy dany tytuł przypadnie jej do gustu. Najmłodsze dzieci najbardziej lubią książki z grubymi twardymi kartkami i dużą liczbą kolorowych ilustracji. Przedszkolaków najczęściej interesuje otaczający je świat. Z tego powodu warto sięgnąć po tytuły zachęcające do jego odkrywania. Sprawdzą się również książki edukacyjne, dzięki którym młodzi czytelnicy będą mogli poznać litery bądź cyfry. Dzieci, które uczęszczają do szkoły, czytają już samodzielnie albo uczą się tej umiejętności. Wybierając książkę dla nich, powinniśmy sięgać po pozycje, w których fabuła i tekst – a już nie obrazki – pełnią najważniejszą rolę. W wieku szkolnym wyraźnie kształtują się już upodobania literackie, zwracajmy więc uwagę, czy dany gatunek przypadnie naszemu dziecku do gustu.

Wybór odpowiedniej książki dla dziecka nie jest łatwym zadaniem, jednak widok naszej pociechy pogrążonej w lekturze bądź słuchającej czytanej przez nas opowieści z wypiekami na twarzy rekompensuje wszystkie trudy, warto więc, aby pod choinką czy w pakunku z prezentem urodzinowym dla naszego dziecka znalazła się ciekawa lektura.