Posłuchaj mnie, mamo, posłuchaj mnie, tato!

Prawie każde dziecko ma swoją ulubioną książkę. Bardzo często młody człowiek prosi rodziców, aby kilka razy w tygodniu czytali mu tę samą bajkę bądź opowiadanie. Nawet jeśli zna ich treść niemalże na pamięć. Co możemy zrobić, aby urozmaicić czytaną wielokrotnie książkę i jednocześnie zachęcić dziecko do aktywności? Świetnym pomysłem jest stworzenie własnego słuchowiska na podstawie ukochanej lektury.

Wspaniała i pożyteczna zabawa

Przygotowanie słuchowiska na podstawie ulubionej książki może okazać się świetną i bardzo wartościową zabawą. Zmotywuje bowiem ona twoje dziecko do wykazania się kreatywnością i inicjatywą. Z pewnością przyda mu się także pomoc dorosłych, dzięki czemu będziecie mogli razem spędzić czas. Na samym początku powinniście wspólnie zdecydować, jak w atrakcyjny sposób przedstawić słowo pisane w formie słuchowiska. Samo przeczytanie bądź opowiedzenie treści lektury może nie zainteresować twojego dziecka, a nie chcemy przecież, aby znudzone przerwało zabawę! Z tego powodu warto urozmaicić domowe słuchowisko.

Obsada, muzyka i efekty dźwiękowe

Zacznijcie od doboru obsady. W większości bajek występuje wielu bohaterów. Warto więc zaangażować do zabawy pozostałych członków rodziny. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, niech całe rodzeństwo weźmie udział w przygotowaniu słuchowiska. Do obsady mogą dołączyć także rodzice i koledzy oraz koleżanki. Niezwykle ważną rolę w słuchowisku odgrywają dźwięki. Czytając bądź recytując książkę, warto włączyć cicho w tle odpowiednią muzykę, która zbuduje klimat przedstawianych wydarzeń. Wykorzystujmy także otoczenie i przedmioty do tworzenia efektów dźwiękowych. Naśladujmy głosy zwierząt, szum wiatru, stukot kopyt pędzącego konia czy skrzypienie otwieranych drzwi. Oprócz śmiechu i doskonałej zabawy da to twojemu dziecku możliwość wykazania się kreatywnością i pomysłowością. Sprawi też, że audycja będzie jeszcze bardziej profesjonalna.