Jak przezwyciężyć trudności, gdy dziecko nie chce słuchać ani czytać książek?

Jeszcze przed narodzinami dziecka obiecywałaś sobie, że książki będą ważnym elementem jego życia. Od małego będziesz mu czytała na głos, później twoje dziecko samo chętnie będzie sięgać po książki. Planowałaś także piękną biblioteczkę w dziecięcym pokoju… jednak rzeczywistość okazała się inna. Syn nie chce słuchać, jak mu czytasz, a córka wzdryga się na samą myśl, że miałby sama sięgnąć po jakąś książkę.

Twoje dziecko nie chce słuchać bajek? Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

  1. Czytasz za szybko. Gdy czytasz wolno, spokojnym tempem, dziecko ma szansę wyobrazić sobie, o czym jest historia.
  2. Nie pokazujesz ilustracji. Obrazki są dla dzieci równie ważne jak tekst!
  3. Czytasz o złej porze. Być może czytasz dziecku przed snem, a ono jest bardziej skupione po śniadaniu lub w południe. Sprawdź, która pora jest najlepsza dla twojego dziecka.
  4. Tematyka książki nie jest interesująca dla dziecka. Staraj się czytać dziecku książki, które samo ci wskazuje lub te związane z jego zainteresowaniami.
  5. Nie intonujesz. Czytając, zmieniaj głos, wcielaj się w bohaterów i przede wszystkim nie przynudzaj!

Pamiętaj, głośne czytanie doskonale wpływa na rozwój twojego dziecka! Dlatego przyłóż się do tej czynności i nie traktuj jej jako swój obowiązek. To ma być czas budowania i zacieśniania więzi między wami.

Twoje dziecko nie chce czytać? Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

  1. Daj dziecku wybrać książkę. Nie narzucaj mu, co ma czytać.
  2. Dziecko powinno mieć czas na czytanie. Być może twoje dziecko nie chce czytać, bo ma zbyt dużo zajęć pozalekcyjnych, a przez to nie ma czasu na spokojne zagłębienie się w książkę.
  3. Daj dziecku przykład. Czy w kwestii czytania jesteś dla swojego dziecka przykładem? Czy czytasz przy nim? Czy dziecko może z tobą porozmawiać o przeczytanej książce?
  4. Dobierz dobrą tematykę. Być może dziecku nie odpowiada tematyka książek, które mu proponujesz. Porozmawiaj z nim – może zamiast książek historycznych woli fantasy?
  5. Przyjrzyj się dokładnie dziecku. Niechęć do czytania może mieć podłoże zdrowotne. Być może twoje dziecko ma dysleksję lub problem ze wzrokiem.

Czytanie daje dużo korzyści twojemu dziecku, m.in. rozwija jego wyobraźnię oraz pozytywnie wpływa na zdrowie psychicznie. Zidentyfikuj problem i pomóż dziecku przezwyciężyć niechęć do czytania, a zobaczysz, że zaprocentuje to w przyszłości.