Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru – a teatr i literatura lubią chodzić ze sobą w parze 😊 Dziś kilka inspiracji rodem z teatru, które mogą umilić i urozmaicić Wam lekturę z dzieckiem.

Aktorskie triki podczas lektury

Ważne jest nie tylko to, co czytamy, ale też sposób, w jaki czytamy. Niech Wasze czytanie będzie dynamiczne i pełne ekspresji. Spróbujcie wcielać się w postaci książkowe, naśladować dźwięki, zmieniać barwę głosu. Sprawi to, że lektura znacznie łatwiej i szybciej zafascynuje Wasze dziecko. Weźcie Wasze ulubione książki i odgrywajcie postaci i sceny! Aktorskie triki, które urozmaicą czytanie, znajdziecie na przygotowanych dla Was vlogach:

https://www.youtube.com/watch?v=yjAKtVCgevY
https://www.youtube.com/watch?v=-YqIAhQF1UA&t=37s
https://www.youtube.com/watch?v=jWA1foEt6PM

Teatrzyk kamishibai

KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI to Papierowy Teatr Kamishibai  Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. – czytamy na stronie Wydawnictwa Tibum specjalizującego się w tworzeniu książek do kamishibai.

Jak to wszystko działa? Możecie przekonać się tutaj:

A jak Wam się spodoba wykorzystać darmowe materiały to pobrania ze strony wydawcy.

Literackie kukiełki

Wszyscy, którzy lubią aktywności plastycznie, mogą wykonać swoje własne kukiełki inspirowane literackimi bohaterami. Możecie wykorzystać do tego papier, bibułkę, materiały do recyclingu czy tkaniny. Co Wy na to, żeby wystawić potem przedstawienie dla członków rodziny będące inscenizacją Waszej ulubionej lub ostatnio przeczytanej lektury?