Najmłodsi pisarze świata

Czytać dziecku można jeszcze przed narodzinami. A kiedy jest czas, żeby zacząć tworzyć własne historie? Jeżeli zawód pisarza kojarzysz z siwizną i zmarszczkami, czeka cię (nie)małe zaskoczenie. Każdego roku na rynku wydawniczym debiutują twórcy, którzy inspiracji szukają w domu lub w… przedszkolu.

Młodocianych autorów jest, okazuje się, dość pokaźne grono. Nastolatki wydają wiersze, pamiętniki i pierwsze powieści. Co jakiś czas listy bestsellerów zapełniają serie o szkolnych zmaganiach czy pierwszych miłościach, ukazane z perspektywy młodzieży. Okazuje się jednak, że pisarzem można zostać jeszcze wcześniej. Zresztą, przekonaj się sam. Poniżej znajdziesz przykłady 10 dzieci, które opublikowały swoją pierwsza książkę przed 10. urodzinami. Po przeczytaniu tego wpisu termin „literatura dziecięca” nabierze dla ciebie nowego znaczenia.

Dorothy Straight

Nasze zestawienie otwiera pochodząca z USA dziewczynka, która jest uważana za najmłodszą pisarkę w historii. Swoją książkę How the World Began (wolne tłum. Jak powstał świat) napisała w 1962 roku, mając zaledwie 4 lata. Publikacja nastąpiła 2 lata później. To robi wrażenie, prawda?

Mattie Stepanek

Chociaż to Dorothy jest przytaczana jako najmłodsza autorka, był ktoś, kto pobił jej rekord o rok. Historia amerykańskiego chłopca jest smutna, ale też inspirująca. Chorujący na rzadkie schorzenie genetyczne i poruszający się na wózku Mattie zdołał spełnić swoje 3 największe marzenia przed śmiercią w wieku 14 lat. Stał się autorem siedmiu tomów poezji (pierwszy wiersz napisał w wieku 3 lat), wystąpił w telewizyjnym show u Oprah Winfrey i odbył rozmowę z byłym prezydentem USA – Jimmym Carterem. Oprócz poezji zostawił po sobie eseje o pokoju na świecie i teksty piosenek.

Thanuwana Serasinghe

Według Księgi Rekordów Guinnessa tytuł najmłodszego opublikowanego pisarza należy do tego chłopca ze Sri Lanki. 5 stycznia 2017 roku Thanuwana zadebiutował na rynku wydawniczym książką Junk Food (wolne tłum. Śmieciowe jedzenie). Jej napisanie zajęło mu raptem 3 dni.

Ayan Gogoi Gohain

Całkiem niedawno do grona najmłodszych pisarzy świata dołączył także ten chłopiec z Indii. Co prawda nie mówił aż do swoich 3. urodzin, ale szybko nadrobił zaległości, bo już rok później napisał pierwszą książkę – zbiór anegdot.

Christopher Beale

W 2006 roku, mając 6 lat i 118 dni, młody twórca ze Szwajcarii ukończył swoją pierwszą książkę. Tym samym pobił poprzednio ustanowiony rekord Guinnessa o 42 dni. Powieść pod tytułem This and Last Season’s Excursions (wolne tłum. Wycieczki o różnych porach roku) o zmaganiach ulubionych pluszaków autora liczy 1500 słów zebranych w 5 rozdziałów. Dla zobrazowania objętości dzieła –  ten wpis składa się z 65 słów.

Anaya Lee Willabus

Najmłodsza opublikowana pisarka w Stanach Zjednoczonych wydała swoją pierwszą książkę mając zaledwie 8 lat. Powieść pod tytułem The Day Mohan Found His Confidence (wolne tłum. Dzień, w którym Mohan odnalazł pewność siebie) trafiła na rynek w 2015 roku.

Juliette Davies

Australijska autorka przyszła na świat w 2000 roku i 8 lat później napisała pierwszy tom popularnej serii pt. JJ Halo. Bohaterką cyklu jest 10-letnia dziewczynka, która odkrywa, że jej rodzice są szpiegami, i postanawia iść w ich ślady.  Jej przygody można śledzić w kolejnych 4 tomach.

Daisy Ashford

Urodzona w 1881 roku w Wielkiej Brytanii dziewczynka tak naprawdę nazywała się Margaret Mary Julia Devlin. Jako dziewięciolatka napisała w zeszycie do ćwiczeń nowelę o wyższych sferach w XIX-wiecznej Anglii, pod tytułem The Young Visiters (wolne tłum. Młodzi goście). Wydane wiele lat później dzieło zachowało oryginalną pisownię z dziecięcymi błędami. Co ciekawe, książka doczekała się adaptacji teatralnej i filmowej.

Alec Greven

O ile przygoda jest częstym tematem wybieranym przez młodych autorów, ten pochodzący z USA chłopiec wydał w wieku 9 lat poradnik randkowy (!). Co więcej, How to Talk to Girls (wolne tłum. Jak rozmawiać z dziewczynami) podobnie jak kolejne tytuły: How to Talk to Moms (Jak rozmawiać z mamą), How to Talk to Dads (Jak rozmawiać z tatą), How to Talk to Santa (Jak rozmawiać z Mikołajem) oraz Rules for School (Szkolne zasady) szybko lądowały
na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Alicja Wolniewicz

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Polki! Urodzona w 1999 roku Alicja zaczęła pisać w wieku ośmiu lat, a mając dziesięć, ukończyła swoją pierwszą książkę, pt. Psia planeta. Powieść doczekała się publikacji 2 lata później.

Może słyszałeś o innych małoletnich pisarzach? Podziel się tym na Facebooku [DISPLAY_ULTIMATE_PLUS] .

A jeżeli czytanie tego tekstu wpędziło cię w kompleksy, nie ma na co czekać. Bierz kartkę, długopis albo laptop i…  do dzieła (żart słowny jak najbardziej zamierzony)! Bo tak jak na czytanie dziecku nigdy nie jest za wcześnie, tak na realizację pisarskich marzeń nigdy nie jest za późno.