Pomysły na zabawę z książką cz. 2

Ostatnio zastanawialiśmy się, jak można urozmaicić czas spędzony z książką o dodatkowe aktywności i zabawy z dziećmi.

Dziś kilka nowych pomysłów. Jesteśmy bardzo ciekawi, które u Was sprawdzają się najlepiej 🙂

Odgrywanie scenek

Spróbujcie razem z dzieckiem wcielić się w literackich bohaterów i poodgrywać scenki z książek, naśladować głosy i odgłosy, odtworzyć dialogi bądź ułożyć własne. Aby rozkochać dziecko w czytaniu, ważne jest nie tylko to, żeby codziennie czytać, ale też to, jak czytasz. Baw się tembrem głosu, intonacją. Czytaj z przejęciem i zwracaj uwagę na reakcje dziecka. Jeżeli maluch jest wulkanem energii, dobrze sprawdzi się czytanie połączone z ruchem, np. klaskaniem, tupaniem czy kołysaniem.

Pomocą dla Was może być nasz cykl: „Jak czytać dziecku?”
https://www.youtube.com/watch?v=yjAKtVCgevY&t=27s

https://www.youtube.com/watch?v=-YqIAhQF1UA&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=jWA1foEt6PM

Narysujcie książkę

Stwórzcie ilustracje do waszych ulubionych książek – możecie inspirować się tymi, które znacie lub wymyślić całkiem nowe – puśćcie wodze wyobraźni! Możecie też pomyśleć o własnej okładce dla książki lub komiksie opartym na jej treści.

Książki nie tylko do czytania

Pokaż dziecku, że książki mogą służyć nie tylko do czytania. Coraz więcej wydawnictw oferuje specjalne wydania dla dzieci np. książek kucharskich czy przewodników po krajach i miastach. Warto sięgnąć po takie publikacje i wspólnie z dzieckiem przyrządzić pyszną potrawę dla całej rodziny czy zaplanować wakacyjną podróż.