Pomysły na zabawę z książką

Niektóre dzieci zakochują się w książkach od pierwszego zdania, jakie tylko przeczyta im rodzic, inne potrzebują na to nieco więcej czasu oraz zachęty ze strony bliskich, którzy pokażą, że wspólne czytanie może przynosić wiele przyjemności. W jednym i w drugim przypadku warto czasem urozmaicić czytanie dodatkowymi aktywnościami, które sprawią, że czytana lektura stanie się jeszcze bardziej fascynująca, i które pomogą rozwinąć kreatywność oraz umiejętności dziecka (m.in. plastyczne, poznawcze, językowe). Pamiętajmy o tym, że przeczytana książka zawsze może być świetnym pretekstem do rozmowy i zrobienia czegoś razem!

Przedstawiamy Wam kilka pomysłów na zabawę z książką:

  • Zróbcie zakładkę do książki

Własnoręcznie zrobiona zakładka z pewnością umili czas spędzony z książka, sprawi także, że dziecko – nawet gdy samo jeszcze nie potrafi czytać – poczuje się zaangażowane w lekturę. Maluch będzie mógł zaznaczyć, gdzie zakończono czytanie, by później otworzyć książkę we właściwym miejscu i dokończyć lekturę, albo oznaczyć swój ulubiony fragment/ilustrację z książki. Możecie wykorzystać różne materiały i techniki ozdabiania zakładek: pokolorować je kredkami, ozdobić wycinankami, kolorowymi koralikami, włóczką czy wstążkami albo stworzyć kolaż. Inspiracją na temat i kształt zakładki może być przeczytana przez Was ostatnio książka.

  • Wybierzcie się na wycieczkę

Zabierz dziecko do miejsc związanych z książką, którą czytacie, i spróbujcie tam znaleźć np. książkowych bohaterów. Książki o zwierzętach czy roślinach mogą być okazją do odwiedzania pobliskiego parku, lasu czy zoo, a opowieści o historii Waszej miejscowości do spaceru, podczas którego poszukacie śladów przeszłości.

  • Stwórzcie własną książkę

Przeczytane przez Was książki, obejrzane bajki, odbyte wycieczki, codzienne, domowe  rytuały mogą być dla Was inspiracją do stworzenia własnej książki. Przydatne wskazówki, jak ją wykonać, znajdziecie tutaj: https://wielki-czlowiek.pl/jak-zrobic-z-dzieckiem-wlasna-ksiazke-leporello/

  • Co by było gdyby?

Spróbujcie powymyślać z dzieckiem alternatywne zakończenia książki. Puśćcie wodze wyobraźni i zastanówcie się, co by było, gdyby bohaterowie postąpili inaczej, albo jakie mogą być ich dalsze losy, o których nie napisano już na kartach książki.

————–

A już niedługo na naszej stronie nowe pomysły na zabawę z książką!